Jak urządzić dziecięcy pokój bez pomocy architekta?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić dziecięcy pokój bez pomocy architekta?

Artykuł sponsorowany

Dziecięcy pokój powinien być tak urządzony, aby był estetyczny i przytulny, a przede wszystkim funkcjonalny. W artykule podpowiadamy, na jakie elementy aranżacji warto zwrócić uwagę. 

Łagodna kolorystyka 

Pokój dziecięcy to miejsce przeznaczone do nauki, spania, zabawy i przechowywania m.in. książek, zabawek, ubrań czy pomocy naukowych dziecka. Pomieszczenie musi łączyć wszystkie te funkcje, a nawet godzić potrzeby rodzeństwa, często na małej powierzchni, co nie jest łatwym zadaniem. Podstawą pokoju powinny być bezpieczne rozwiązania, a także funkcjonalność wyposażenia. Warto zadbać także o estetykę pokoju, ponieważ ta od najmłodszych lat kształtuje wrażliwość i poczucie estetyki pociechy. W pokoju dziecięcym dobrze sprawdzą się łagodne kolory, takie jak biel, szarość, beż czy pastele, które działają na organizm wyciszająco i sprzyjają wypoczynkowi po zabawie. 

Spokojny sen dziecka 

Sen ma wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego warto zadbać o zapewnienie mu jak najlepszych warunków do regeneracji. Łóżko powinno wspierać rozwój, a także dbać o właściwą postawę i kondycję kręgosłupa Twojej pociechy. Wybierz wygodny materac i pościel z naturalnych tkanin, która jest bezpieczna dla alergików. Duże znaczenie ma także oświetlenie pokoju. Inwestując w rolety rzymskie zaciemniające, zapewniasz dziecku sprzyjające warunki do szybkiego zaśnięcia i spokojnego, głębokiego snu. Rolety ograniczają także przepuszczalność promieni słonecznych w dzień, dzięki czemu chronią pokój przed nagrzaniem i kreują we wnętrzu aurę spokoju oraz kameralny nastrój. 

Przechowywanie zabawek 

Kosze i pojemniki na zabawki mogą pełnić w pokoju dziecięcym zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Wraz z rozwojem dziecka przybywa ilość posiadanych przez niego rzeczy, dlatego warto od najmłodszych lat uczyć je odkładania zabawek i pluszaków na miejsce. Kolorowe kosze na zabawki z wizerunkami zwierząt dodadzą wnętrzu przytulności i ciepła, a także sprawią, że żaden maluch nie przejdzie obok nich obojętnie. Pojemne kosze na zabawki z pianki są łatwe do utrzymania w czystości, a także bardzo pojemne, dzięki czemu pomieszczą wiele kolekcji klocków drewnianych, magnetycznych czy edukacyjnych, jakie są dostępne na stronie klocki.edu.pl.

Strefa do nauki i twórczej aktywności

Dziecięcy pokój powinien być zawsze bezpiecznym i przytulnym miejscem. Warto, aby rodzice od najmłodszych lat zachęcali dzieci do nauki oraz rozwoju kreatywności, dzięki czemu ich pociechy będą kojarzyły zdobywanie wiedzy z zabawą i przyjemnością. Centrum strefy nauki w pokoju dziecięcym powinny stanowić biurko oraz ergonomiczne krzesło z oparciem. Dobrze jest umieścić je w pobliżu naturalnego światła, najlepiej pod oknem. Aby nauka była efektywna, należy też zadbać o obecność różnych pomocy naukowych, ilustrowanych atlasów i książek oraz przyborów do pisania. Warto również umieścić na blacie biurka dodatkową lampkę, aby dziecko nie męczyło wzroku.

Zdj. główne: Mael BALLAND/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*