Zmiana obicia fotela – jak się do tego zabrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zmiana obicia fotela – jak się do tego zabrać?

Dawno nie zmieniałeś nic w swoim domu i chcesz wprowadzić do niego nowe elementy? Nie musisz koniecznie kupować nowych mebli. Czasem wystarczy tylko odnowić te stare! Co powiesz na zmianę obicia fotela? To nada mu zupełnie nowy wygląd i pozwoli Ci poczuć, że zmieniłeś coś w wystroju wnętrza. Czytając ten artykuł dowiesz się w jaki sposób zmienić obicie fotela.

Jak samemu zmienić obicie?

Wydawać by się mogło, że zmiana obicia fotela wymaga wielu operacji. Nic bardziej mylnego, ta praca może być łatwa i przyjemna. Jak więc ją rozpocząć? Na początku obejrzyj dokładnie cały fotel. Sprawdź, czy nie jest nigdzie dziurawy lub nadgryziony. Przyczyną nadgryzień mogą być bowiem korniki. Wtedy lepiej zainwestować nowy mebel, ponieważ te szkodniki lubią przenosić się na inne sprzęty.  Korniki panoszą się na książkach, płóciennych obrazach, a nawet w płytach kartongipsu. Pozbycie się ich najczęściej wymaga wzywania fachowców, a koszt zabiegu może przekroczyć koszty nowego mebla. 

Obejrzyj również tapicerkę fotela. Jeżeli z nią również jest wszystko w porządku, to możesz zabierać się do wymiany obicia.

Co jeszcze jest ważne?

Zmiana tkaniny na fotelu jest stosunkowo łatwa, jednak aby mebel ten był wygodny, to wypełnienie również musi być odpowiednie. Jeżeli z wnętrzem fotela jest wszystko w porządku, to nie musisz go wymieniać. Jeżeli jednak jemu też potrzebna jest odnowa, to zainwestuj w nową piankę i dużą część problemu masz z głowy.

Jak zrobić nową tapicerkę fotela?

Pracę powinieneś rozpocząć od zdjęcia starej tkaniny z fotela. Zrób to delikatnie. Postaraj się wyjąć gwoździki i zszywki, ponieważ one mogą posłużyć jako mocowanie nowego obicia. Rozpruj materiał na szwach i zaznacz szkic na nowej tkaninie. Rób to zawsze na lewej stronie. Wykrój materiał, nie zapominając o pozostawieniu kilku centymetrów zakładki.

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Koniecznie potrzebujesz zszywacza tapicerskiego lub takera. Jest to urządzenie służące do naciągania płótna. Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz sobie osobę do pomocy. Musisz rozciągnąć materiał na siedzisku lub oparciu, a brzegi przymocować zszywaczem. Gotowe!

Jak zrobić ozdobną lamówkę na fotel?

Chcesz dodatkowo ozdobić swój odświeżony fotel? Lamówkę możesz wykonać z wąskiego paska tkaniny którą obszywasz fotel. Na początku zmierz obwód, który chcesz obszyć. W środek wyciętego paska wszyj sznurek z bawełny. Lamówkę doszyj do tkaniny siedziska lub oparcia. Będzie to estetyczne wykończenie dodające elegancji. 

Co musisz wiedzieć o tkaninach z włoskiem?

Materiały takie jak welur, plusz oraz aksamit mają delikatne włoski. Musisz zwrócić uwagę, aby po zmianie obicia fotela układały się one w tę samą stronę. Najlepiej wyglądają ułożone na lewo pod skos.

Zdj. główne: Di_An_h/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*