Artykuł sponsorowany
Projektowanie mieszkania, wybór kolorów i wzorów, zakup mebli i w końcu aranżacja wnętrz to niezła zabawa i prawdziwe wyzwanie. Jeśli jesteś złotą rączką albo po prostu lubisz prace budowlane, potrzebujesz tylko inspiracji, żeby całkowicie zmienić wygląd swoich wnętrz. A jeśli nie do końca dobrze czujesz się w budowlance, cóż… Projekt nadal pozostaje pod Twoją kontrolą!
Zaprojektowanie funkcjonalnej i stylowej kuchni jest często problematyczne, zwłaszcza, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z aranżacją. Przede wszystkim musisz pamiętać o uwzględnieniu w swoich planach wszystkich niezbędnych sprzętów kuchennych i dostatecznie dużej przestrzeni roboczej. W kuchni potrzebujesz sporo miejsca do przechowywania (posłużą do tego wszystkie szafki i szuflady na naczynia, sztućce i suchą żywność, ale również lodówka czy szafka na kosz i detergenty kuchenne pod zlewem), a także blatów roboczych. Będziesz na nich stawiać zakupy, przygotowywać posiłki, lepić pierogi czy robić kawę – i, jeśli możesz sobie na to pozwolić, samej pustej przestrzeni roboczej, powinno być przynajmniej na dwa metry kwadratowe.
Ważne są również kafelki do kuchni. Dobrym pomysłem będzie wzięcie pod uwagę ewentualnych zabrudzeń związanych z typowo kuchennymi czynnościami – gotowaniem czy smażeniem. Jeśli pomyślisz o tym z wyprzedzeniem i kolor oraz wzór płytek podłogowych i ściennych, a także blatów, dobierzesz z rozwagą, będziesz cieszyć się czystą kuchnią bez zbędnego stresu. Właściwie wybrane płytki – koniecznie posiadające chociaż delikatne wzory, a nie zupełnie monochromatyczne – sprawią, że sprzątanie okaże się dużo łatwiejsze, a niewielkie zanieczyszczenia nie będą razić Cię w oczy.
Aranżacja łazienki powinna być dobrze przemyślana, chociaż z pewnością nie jest to pomieszczenie, w którym spędzasz godziny. Tę cechę można przekuć w doskonały atut – możesz wprowadzić do swojego projektu elementy, które w dłuższej perspektywie męczyłyby wzrok lub były zbyt ciemne dla pomieszczeń codziennego, wielogodzinnego użytku – na przykład salonu, gabinetu czy kuchni. Kafelki do łazienki mogą być ciemne, nawet czarne lub brązowe. Podobnie jak w przypadku kuchni, nie warto decydować się na płytki jednokolorowe – ponieważ doskonale będzie na nich widać zacieki i zabrudzenia. Przed zakupem płytek, koniecznie skontaktuj się ze stacją wodociągową w Twojej okolicy i upewnij się, że woda w Twoim mieszkaniu nie jest twarda. Jeśli okaże się, że jest – nie powinieneś inwestować w ciemne rozwiązania, na przykład czarną toaletę lub zlew, ponieważ szybko pojawią się na nich białe zacieki.
Pierwsze pomieszczenie za drzwiami wejściowymi w Twoim mieszkaniu pełni pewnego rodzaju funkcję reprezentacyjno-magazynową. Przechowujesz tam sporo rzeczy – buty, szaliki, czapki i rękawiczki, a także płaszcze i kurtki. Być może również inne przedmioty, na przykład odkurzacz czy miotłę.
Warto z wyprzedzeniem pomyśleć o ilości miejsca do przechowywania, jakie będzie Ci potrzebne w przedpokoju, a także o funkcjonalności tej przestrzeni. Odpowiednia ilość szafek oraz dobrze przygotowana aranżacja podłogi i ścian ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie. Dobrze może się sprawdzić terakota, którą łatwo będzie wyczyścić i utrzymać w przyzwoitym stanie. Pamiętaj, że w przypadku przedpokoju, nie warto inwestować w bardzo jasne albo bardzo ciemne podłogi (niezależnie, czy zdecydujesz się na płytki, drewno, czy wykładzinę). Taki wybór może po prostu kosztować Cię wiele godzin sprzątania tygodniowo.
Zdj. główne: Jason Wang/unsplash.com