Jak niewielkim kosztem zmienić wygląd mebli?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak niewielkim kosztem zmienić wygląd mebli?

Artykuł sponsorowany

Zmiana wystroju wnętrza nie musi wiązać się z generalnym remontem. Często wystarczy wstawić nowe dodatki lub nadać meblom nieco inny charakter. Jak to zrobić?

Odnowienie mebli często kojarzy się z renowacją starszego wyposażenia. Natomiast nawet względnie nowe szafki czy komody można bez problemu zmienić tak, aby zyskały zupełnie inny wygląd. Co ważne, nie trzeba wydawać na to wielu pieniędzy. Jedyne, co może Cię ograniczyć to wyobraźnia.

Malowanie – łatwy i skuteczny sposób

Zmiana koloru mebla jest dość łatwą metodą na to, by prezentował się on inaczej. Na początku musisz określić, jaka barwa najlepiej będzie komponowała się z resztą wyposażenia i kolorami ścian.

Kolejnym etapem jest przygotowanie do malowania. Z drewnianych krzeseł czy stolików nie musisz demontować np. blatu czy nóg. Natomiast w przypadku komód czy szafek, warto wyjąć z nich szuflady lub drzwiczki – ułatwi Ci to oczyszczenie a następnie nakładanie farby.

Każdy mebel musi być odpowiednio umyty. Wystarczy do tego woda z płynem do naczyń. Musisz też odtłuścić meble za pomocą specjalnych środków. Brak tych działań spowoduje, że farba nie będzie dobrze przylegać do powierzchni i mogą pojawić się nieestetyczne smugi.

Niekiedy w przypadku starszych mebli, potrzebne jest ich szlifowanie papierem ściernym lub szlifierką tak, aby wyrównać wszystkie zgłębienia lub ubytki, a także usunąć resztki wosku oraz lakieru.

Gdy umyty i odtłuszczony mebel będzie suchy, możesz przystąpić do nakładania farby a także lakieru, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ich wybór zależy od tego, czy zależy Ci na kolorze matowym czy bardziej połyskującym.

Woskowanie i olejowanie

Jeżeli nie czujesz potrzeby całkowitej zmiany koloru mebli, możesz odnowić je za pomocą woskowania i olejowania. Dzięki temu staną się one błyszczące i będą wyglądały jak nowe. To także dobry sposób na konserwację i ochronę mebli.

Dekorowanie

Zwykłej, pozbawionej zdobień szafce lub komodzie, możesz nadać bardziej dekoracyjny wygląd. Możesz na przykład na drzwiczkach przykleić sztukaterię gipsową lub umieścić ozdobne naklejki.

Małe dodatki

Czasem mniej znaczy więcej, dlatego nie zawsze musisz od całkowicie zmienić wygląd mebli. Przykładowo w fotelach, które mają dobrą, niezniszczoną tapicerkę, możesz wymienić nóżki lub pomalować je na inny kolor.

Ciekawym i niedrogim rozwiązaniem jest również wymiana uchwytów. Obecnie są one oferowane w różnych kształtach oraz tworzone są z różnych materiałów, takich jak chociażby:

  • drewno,
  • metal,
  • aluminium,
  • mosiądz,
  • skóra.

Duży wybór takich akcesoriów oferuje sklep Skandynawskie Uchwyty. Wymiana takich akcesoriów nie zajmuje wiele czasu i jest dość prosta.

Nakładanie okleiny

Prosty i skuteczny sposób na szybką zmianę wyglądu mebli. Ścianki regałów możesz  okleić specjalną okleiną w różnych kolorach – dzięki temu zyska on nieco świeżości. W taki sposób warto też udekorować na przykład fronty mebli. Okleina dobrze sprawdza się też jako ozdoba drzwi szafy.

Metalowe okucia

Jeżeli zależy Ci na tym, aby nadać meblom nieco klasycznego wyglądu, okucia wykonane z metalu sprawdzą się idealnie. Możesz je zamontować wokół frontów, dzięki czemu mebel zyska industrialny wygląd. Zmiana zawiasów to prosty sposób na odnowienie np. niezbyt dekoracyjnych szafek.

Jak widać, nie musisz kupować nowych sprzętów, jeżeli chcesz nadać wnętrzu ciekawy wystrój. W sklepach znajdziesz wiele różnych akcesoriów, narzędzi oraz środków do tego, aby samodzielnie zmienić wygląd mebli, nie wydając na to wielu pieniędzy. 

Przeczytaj też: Jak zrobić stolik z palet? Podpowiadamy!

Zdjęcie główne: Charlotte May/ pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*