Nie ma znaczenia, jak bardzo staramy się zabezpieczać naszą skórę przed słońcem, stosując kremy z filtrem i przebywając w zacienionych miejscach. Skutek tych działań co roku i tak jest zawsze taki sam – mniej lub bardziej zaawansowane poparzenia słoneczne. Poznaj 10 sprawdzonych, domowych sposobów na ich złagodzenie.
Najczęstszymi miejscami, w których występują poparzenia słoneczne są: twarz – zwłaszcza nos i okolice wokół krawędzi okularów przeciwsłonecznych, dekolt, ramiona, plecy, obszary przy ramiączkach góry od kostiumu, dolna część brzucha oraz wewnętrza powierzchnia ud. Objawy, które towarzyszą temu rodzajowi oparzeń to przede wszystkim zaczerwienienie skóry (tak zwany rumień), ból, pieczenie, obrzęk i wrażliwość na dotyk. Są one charakterystyczne dla poparzeń lekkich stopniem i tu ukojenie mogą przynieść nam różnorodne domowe sposoby, triki oraz kuracje.
Zimny okład
Oparzenia należy przede wszystkim schłodzić, to przyniesie nam upragnioną ulgę. Najprostszy sposobem i pierwszym zabiegiem powinny być okłady z zimnej wody lub lodu, a na początek chłodny prysznic. Zwilż ręczniki w zimnej wodzie lub zawiń w nie kostki lodu/mrożonki i przyłóż na poparzone miejsca, jeśli potrzeba, czynność tą powtarzaj kilka razy.
Aloes
Aloes to wspaniała roślina, którą możemy wykorzystać w codziennej pielęgnacji i trosce o naszą skórę. Warto go stosować również w kwestii oparzeń słonecznych. Doskonale działa jako środek nawilżający, chłodzący, łagodzący oraz przyspieszający regenerację naskórka. Dodatkowo ma silne właściwości przeciwzapalne. To wręcz idealny środek na poparzenia. Utnij łodygę aloesu blisko korzenia, rozetnij go wzdłuż i przyłóż na podrażnione miejsca lub wydrąż łyżeczką miąższ, przełóż go do miseczki i rozmieszaj, dodając odrobinę wody, a następnie posmaruj poparzenia powstałą maścią.
Jogurt, kefir, maślanka i zsiadłe mleko
Wymienione powyżej produkty mleczne zawierają w sobie duże ilości kultur żywych bakterii, które wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry oraz nawilżają, a ponadto witaminy A, D i E, które zregenerują zniszczony naskórek i stworzą na ciele powłokę ochronną. Aby złagodzić podrażnienia, nałóż schłodzony produkt na gazę lub ściereczkę kuchenną i zrób okład na poparzonych słońcem partiach skóry.
Owsianka
Płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę oraz łagodzą ból. Namocz je w wodzie lub mleku, a następnie obłóż nimi poparzone miejsca. Trzymaj na skórze okład około 15 minut. Możesz również przygotować zimną kąpiel i rozpuścić w wodzie kilka łyżek mąki owsianej.
Ocet jabłkowy
Wbrew pozorom środek mający w składzie alkohol (spirytus!) może mieć działanie łagodzące. Nie nakładaj go jednak bezpośrednio na skórę. Przygotuj kąpiel w letniej lub zimnej wodzie i dodaj do niej szklankę octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Pomoże to złagodzić stan zapalny skóry i zapobiegnie rozwojowi infekcji.
Miód
Gdy boli nas gardło nas gardło, pijemy herbatę z miodem. Ma to na celu złagodzenie stanu zapalnego i nawilżenie błon śluzowych. Podobnie możemy uczynić w przypadku poparzeń słonecznych. Posmaruj podrażnione miejsca miodem i pozostaw okład na skórze przez około 15 minut. Przyniesie to ulgę oraz zapobiegnie rozwojowi stanów zapalnych. Po wszystkim delikatnie zmyj miód przy pomocy ręcznika zwilżonego zimną wodą.
Ogórek
Ogórki są bogate w wodę, antyoksydanty oraz witaminę C, dzięki czemu świetnie nawilżają oraz odżywiają skórę. Najlepiej schłodź warzywo w lodówce, pokrój na plasterki i przyłóż je na poparzone miejsca. Trzymaj okład na skórze co najmniej przez 30 minut.
Surowy ziemniak
Sok zawarty w surowych ziemniakach ma właściwości podobne do atropiny, przez co skutecznie łagodzi ból, działa przeciwzapalnie i zapobiega pojawianiu się pęcherzy oraz przyspiesza zanikanie tych już powstałych. Zrób na skórze okład z plasterków, obierków lub papki z surowych ziemniaków i trzymaj go na ciele około 30 minut. Alternatywą będzie również zimna kąpiel, w której rozpuścisz kilka łyżek mąki ziemniaczanej.
Białko jajek
Surowe białko jaja zawiera w sobie cystatynę, która hamuje stany zapalne oraz enzym o nazwie lizozym, który ma w sobie między innymi właściwości bakteriobójcze oraz antywirusowe. Białki działa jak naturalny antybiotyk, przyspieszając gojenie się ran i zapobiegając powstawaniu infekcji. Oddziel dokładnie białko od żółtka i posmaruj nim podrażnione partie skóry w takiej formie bądź ubij je na pianę i następnie zrób z niej okład. Po 15 minutach przemyj ciałko zimną wodą.
Okłady z nagietka i mięty
Zrób napar z suszonych kwiatów nagietka lub zaparz ziołową herbatkę nagietkową. Schłodź płyn w lodówce, a następnie zrób okład na poparzonych częściach ciała, wykorzystując do tego namoczoną gazę. Roślina ta ma działanie przeciwzapalne. Podobnie możesz postąpić z miętą, która ma natomiast właściwości chłodzące. W tym przypadku możesz zagotować w niewielkiej ilości wody nawet surowe liście mięty, a następnie schłodzić napar i postępować zgodzie z powyższymi wskazówkami.
Przeczytaj też: Jak w domowych warunkach zrobić samoopalacz i dlaczego to lepsza opcja niż zakup gotowego?
Zdjęcie główne: fotoduets/ stock.adobe.com