Jak odnowić stary stół? Sześć pomysłów!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak odnowić stary stół? Sześć pomysłów!

Odnawianie mebli nie jest trudne. Wymaga cierpliwości, czasu i nieco miejsca do pracy. Podpowiadamy, jak odnowić stary stół – tchnąć w niego nowe życie i przy okazji zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Jak odnowić stary drewniany stół?

Stół z drewnianym blatem i nogami odnowimy w kilku prostych krokach. Najpierw musimy zedrzeć starą farbę, lakier i inne warstwy znajdujące się na powierzchni. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w papier ścierny o kilku gradientach – od bardzo delikatnego po gruby papier ścierny.

Pracować możemy ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Po dokładnym oczyszczeniu zewnętrznej powierzchni stołu wszystkie jego elementy należy oczyścić z pyłu i uzupełnić ubytki. Finalnym etapem jest zabezpieczenie stołu – bejcą, lakierem lub innym preparatem do drewna.

Odnawianie przez malowanie

Kolejnym prostym sposobem na odnowienie starego stołu jest jego przemalowanie. Z drewnianym stołem postępujemy dokładnie tak, jak w opisie akapit wyżej. Na koniec malujemy farbą do drewna na wybrany kolor.

Stary stół o metalowych nogach także należy w pierwszym kroku oczyścić – z rdzy, resztek farb, lakierów i zabrudzeń. Następnie przechodzimy do odtłuszczania. To bardzo ważny krok w renowacji, dzięki któremu farba lepiej chwyci i nie będzie się łuszczyć. Pomalowane elementy będą wyglądały jak nowe przez długie lata. Ostatnim krokiem jest wybór farby i pokrycie nią powierzchni stołu.

Stół zrobiony z drzwi

Jeżeli jesteśmy posiadaczami dobrego stelażu lub nóg od stołu, ale blat nie nadaje się do dalszego użytku, możemy w roli blatu wykorzystać stare drzwi. Takie rozwiązanie to recykling kilku niepotrzebnych rzeczy, którym można dać drugie życie.

Blat wykonany ze starych drzwi to bardzo oryginalne i przykuwające wzrok rozwiązanie. Bardzo dobrze sprawdzą się do niego nogi z metalu, które stworzą kontrast i dodadzą konstrukcji nowoczesnego charakteru.

Naklejane ornamenty

Kolejnym pomysłem na odnowienie starego stołu jest naklejenie na niego ornamentów i gotowych dekorów. Takie elementy bez problemu kupimy w sklepach budowalnych oraz w Internecie. Do ich zamontowania wystarczy klej na gorąco i kilka minut cierpliwości. Ornamenty możemy pomalować na ten sam kolor, co stół, lub stworzyć przykuwający wzrok kolorystyczny kontrast. W kilka chwil stary, prosty stół zmieni się w ozdobny mebel.

Szyba na blat

Kolejnym pomysłem na odmianę designu starego stołu jest zamówienie do niego szyby. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w przypadku starego drewnianego stołu. Dzięki szybie, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie blatu, możemy pozwolić sobie na zachowanie jego oryginalnego wyglądu. Drewniany blat wystarczy jedynie nasączyć olejem i położyć szybę.

Decoupage

Kolejną opcją na odnowienie starego stołu jest wykorzystanie techniki zdobienia o nazwie decoupage. Polega ona na ozdabianiu za pomocą wzorów wyciętych z papieru. Bardzo często wykorzystywane są ozdobne serwetki na stół. Powierzchnię drewnianego stołu należy odpowiednio przygotować, a następnie przyklejać do niej papierowe wzory. Całość na koniec zabezpiecza się przed działaniem wody i mechanicznym zniszczeniem. 

Decoupage to bardzo efektowna technika, a dzięki różnorodnym wzorom na papierowych serwetkach możemy stworzyć własną, autorską kompozycję.

Naklejenie desek na blat

Naturalne drewno i deski są ostatnio bardzo modnym materiałem wykończeniowym do wnętrz. Mając stary stół, z powodzeniem możemy potraktować go jako stelaż do stworzenia czegoś innego. Drewniane deski wystarczy przykleić lub przykręcić do pierwotnego blatu.

Zdjęcie główne: freddie marriage/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*