Jesień i zima to pory roku, w których chętnie sięgamy po wełniane ubrania. Nic nas tak nie utuli ani nie zapewni ciepła jak wełniany, mięsisty sweter. W użytkowaniu wełnianych ubrań kluczowe jest odpowiednie dbanie o nie, by cieszyć się nimi jak najdłużej. O czym nie możemy zapomnieć?
Dbając o wełniane ubrania, by służyły nam jak najdłużej, musimy pamiętać o trzech etapach: praniu, konserwacji i przechowywaniu. Świadome wykonywanie tych czynności pozwoli cieszyć się naszymi ulubionymi ubraniami z wełny przez długie lata.
Wełniane ubrania najczęściej niszczą się w praniu. Jak temu zapobiec? Choć może zabrzmi to dziwnie, to staraj się prać wełniane ubrania jak najrzadziej. W praktyce nie musi się to okazać bardzo trudne – wełna to włókno naturalne i przez jego właściwości trudno je zabrudzić. A nawet jeśli, to brud nie wniknie głęboko. Wełniane ubrania po noszeniu możesz wywietrzyć np. na balkonie lub wykorzystać do ich odświeżenia parę i powiesić je w zaparowanej łazience. Pamiętaj, by po takich zabiegach odłożyć ubrania do wyschnięcia, zanim powiesisz je w szafie.
Jeśli już potrzebujesz wyprać wełniany sweter, marynarkę lub czapkę, zrób to jak najdelikatniej. Jeżeli pierzesz ubrania w pralce, nastaw urządzenie na specjalny program do wełny i nie włączaj wirowania. Przy praniu ręcznym nie gnieć ubrań, nie pocieraj nimi i nie wyciskaj. Delikatnie ugniataj wełnę w dłoniach, ewentualnie mocniej zapierz poplamione miejsce. Uprane ubranie odciśnij w suchy ręcznik i rozłóż na płasko.
Wełnianych ubrań nie można prać w zbyt gorącej lub w zbyt zimnej wodzie. Najlepiej sprawdzi się letnia, która na dotyk będzie się wydawała w miarę chłodna. Program w pralce powinien być ustawiony na 30 stopni Celsjusza.
Ubrania wełniane można prać w przeznaczonych do tego środkach lub… w szamponie do włosów! Najważniejsze, by produkt, w którym pierzemy, był delikatny i nie miał w składzie agresywnych składników chemicznych.
Gdy upierzemy już nasz ulubiony wełniany element garderoby, przychodzi czas na prasowanie. Tu również należy zachować wyjątkową ostrożność, gdyż łatwo o zniszczenia. Niektóre żelazka mają opcję „wełna”. Jeśli nie znajdujesz jej w swoim urządzeniu, prasuj wełniane ubrania na lewej stronie. Jeżeli potrzebujesz uprasować ubranie również po prawej, zrób to przez bawełnianą ściereczkę.
Kolejnym ważnym krokiem przy dbaniu o wełniane ubrania jest ich golenie. To nic dziwnego, że wełniany sweter będzie się kulkował lub mechacił, szczególnie w miejscach narażonych na tarcie, takich jak pachy czy mankiety. W pozbyciu się nieestetycznych kulek i zaciągnięć pomoże nam golarka do swetrów. To wydatek rzędu kilkunastu złotych, a jej używanie poprawi wygląd naszej wełnianej odzieży. Używamy jej na sucho, nie przyciskając zbyt mocno.
Uprane i wyprasowane ubranie wypada odłożyć do szafy. Odzież wełnianą najlepiej jest przechowywać w pozycji wiszącej, na średniej wielkości wieszakach bez ostrych zakończeń. Cięższe ubrania mogą leżeć złożone w szafie. Warto pamiętać o przechowywaniu w szafie lawendy, która będzie odstraszała mole.
Zdj. główne: Kate McLean/unsplash.com