Mycie włosów samą wodą – hit czy kit?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mycie włosów samą wodą – hit czy kit?

Wśród włosomaniaczek zagościł nowy trend – mycie włosów samą wodą. Coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z używania szamponu, który może podrażniać skórę głowy. Czy ta kontrowersyjna metoda ma sens? Czy detoks od produktów do mycia włosów się opłaca? Sprawdźmy!

Zalety mycia włosów samą wodą

Szampony do włosów zawierają w składzie liczne detergenty, które pomagają pozbyć się zanieczyszczeń, takich jak sebum, brud oraz kurz. Jednak co za tym idzie, pozbywają się również warstwy ochronnej skalpu, która nawilża i zachowuje równowagę skóry głowy. 

Częste używanie szamponów, szczególnie tych zawierających w składzie SLS i SLES, może prowadzić do przesuszenia włosów oraz skóry głowy. Ono z kolei może powodować łupież, dokuczliwy świąd oraz matowienie i kruszenie się włosów. Zbyt częste mycie włosów szamponami zawierającymi silne detergenty może sprawiać, że przesuszona skóra głowy będzie produkowała większe ilości sebum, przez co włosy będą szybciej się przetłuszczać.

Wszystkich tych negatywnych konsekwencji pozwala uniknąć mycie włosów samą wodą. Ten sposób jest dużo łagodniejszy, przez co chroni zarówno skalp, jak i włosy na całej długości. Stosowały go jeszcze nasze prababki, gdy dostęp do kosmetyków było mocno ograniczony. Kobiety po prostu moczyły włosy w wodzie, w ten sposób pozbywając się zanieczyszczeń.

Jak myć włosy samą wodą?

Włosomaniaczki opracowały metodę, która pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z włosów bez użycia szamponu. Zalecają, by przed myciem dokładnie wyszczotkować włosy, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie sebum na długości pasm. Dzięki temu kosmyki u nasady nie będą aż tak tłuste, a końcówki staną się bardziej nawilżone. 

Następnie należy dokładnie umyć głowę ciepłą, ale nie gorącą wodą. Nieco wyższa temperatura pozwoli na dokładne pozbycie się sebum. Przesuwaj strumień wody od nasady po końce, by lepiej rozprowadzić łój na włosach i zapewnić im lepsze nawilżenie.

Aby skuteczniej pozbyć się zanieczyszczeń, wykonaj podczas mycia krótki, dwuminutowy masaż głowy, najlepiej pod strumieniem prysznica.

Skutki mycia włosów samą wodą

Opinie wśród osób, które zdecydowały się na mycie włosów samą wodą przez dłuższy czas, są mieszane. Część z nich uważa, że pasma przestały się puszyć, stały się nawilżone i łatwe w rozczesywaniu. Z drugiej strony, stylizacja włosów stała się problematyczna. Włosy u nasady były nadal tłuste, przez co jedynym rozwiązaniem było związanie ich w kucyk. Wyeliminowanie szamponu z pielęgnacji nie sprawiło, że skóra mniej się przetłuszczała.

Osoby, które zrezygnowały z szamponu na dłużej, zauważają, że najgorszy był pierwszy miesiąc. Włosy wtedy były najbardziej oklapnięte i matowe. Z czasem zaczęły wyglądać lepiej, choć mimo wszystko straciły swój naturalny blask. Niektóre dziewczyny chwaliły się, że po odstawieniu szamponu zauważyły na swojej głowie wysyp babyhair, szczególnie w okolicach skroni i grzywki. Mogło to jednak być efektem wykonywania masażu podczas mycia.

Wady mycia włosów samą wodą

Dermatolodzy i trycholodzy podchodzą dość sceptycznie do tej włosingowej nowinki. Warstwa sebum, gromadząca się na skórze, może powodować jej niedotlenienie oraz gorsze odżywienie cebulek, co z kolei może prowadzić do wypadania włosów. Sama woda nie domyje wszystkich zanieczyszczeń tak dobrze, jak detergent. Resztki zabrudzeń, takich jak łój czy kurz, nadal mogą osadzać się na skalpie.

To, czy metoda mycia włosów bez użycia szamponu sprawdzi się, zależy również od jakości wody w domu. Miękka woda zmywa zanieczyszczenia lepiej niż twarda, która znajduje się w większości polskich kranów.

Zdj. główne: Seth Doyle/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*