Czy wiesz, do czego może Ci się przydać pestka awokado?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy wiesz, do czego może Ci się przydać pestka awokado?

Gdy robisz guacamole i nie chcesz wyrzucać pestek awokado, skorzystaj z naszych pomysłów na kreatywne ich wykorzystanie.

Jednym z mniej znanych zastosowań pestek po awokado jest użycie ich do stworzenia naturalnego, różowego barwnika, który możesz wykorzystać np. do farbowania tkanin. Tkaniny te muszą mieć skład z naturalnych włókien (bawełna, bambus, wełna, len, jedwab itp.) Do zafarbowania jednego metra materiału potrzebujesz ok. 10-15 pestek. Jeżeli nie jesteś w stanie zjeść 15 awokado naraz, możesz sukcesywnie zbierać pestki i przechowywać je przez kilka miesięcy w zamrażarce.

Tkaninę przygotuj do farbowania mocząc ją przez kilka godzin w occie. Po tym wypłucz ją w zimnej wodzie. Pestki dokładnie umyj i umieść je na dnie dużego garnka. Włóż do niego materiał (szorty, podkoszulek) i zalej wodą tak, aby przykryła całość. Wodę doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz ogień i gotuj 45-60 min. Następnie zdejmij garnek z kuchenki i pozostaw wszystko na noc. Pomoże to również pogłębić kolor.

Następnego dnia wyjmij tkaninę i wypłucz ja w chłodnej wodzie. Pozostaw do wyschnięcia. Kolor różowy uzyskany z awokado zazwyczaj jest delikatny, idealny na wiosenne i letnie stylizacje.

Z samych pestek możesz oczywiście wyhodować roślinę awokado i doczekać się własnych owoców. Pestkę należy oczyścić z ciemnej skórki, przygotować słoik z wodą i trzy wykałaczki. Wykałaczki wbij w pestkę tak, aby utrzymała się nad otworem słoika. Dolna część pestki powinna być zanurzona w wodzie. Słoik odstaw w słoneczne miejsce. Po kilku tygodniach powinny pokazać się pierwsze kiełki.

Jeżeli jesteś osobą kreatywną i lubisz np. tworzyć własną biżuterię, pestki awokado nadają się do tego idealnie. Jest to bardzo miękkie tworzywo, wprost stworzone do rzeźbienia. Specjalny nożyk do tego kupisz w sklepie dla plastyków a elementy do tworzenia biżuterii (łańcuszki, zawieszki, bigle) w pasmanterii. Poniżej znajdziesz garść inspiracji z Instagrama.

Przeczytaj też: Awokado dla urody. Podpowiadamy, jak samemu z jego pomocą stworzyć kosmetyki

Zdjęcie główne: Bethany Randall/ unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*