Nie masz czasu na fryzjera? Oto kilka wskazówek, dzięki którym samodzielnie podetniesz włosy lub grzywkę i nie będziesz tego żałować

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Nie masz czasu na fryzjera? Oto kilka wskazówek, dzięki którym samodzielnie podetniesz włosy lub grzywkę i nie będziesz tego żałować

Powodów samodzielnego obcinania włosów jest wiele – jedni chcą oszczędzić, inni nie mają czasu lub chcą nauczyć się czegoś nowego! Niezależnie od przyczyny, podpowiadamy jak obciąć włosy w domu.

Choć wielu osobom wydaje się, że samodzielne obcinanie włosów jest niemożliwe, to nie jest to do końca prawda! Z odpowiednim sprzętem i instrukcją nie jest to takie trudne, a efekty są bardzo satysfakcjonujące. Oczywiście warto pamiętać o tym, że praktyka czyni mistrza – jednak kiedyś trzeba zacząć. W artykule przedstawiamy krok po kroku, jak zabrać się do obcięcia włosów w domu.

Obcięcie włosów w domu – czego potrzebujesz?

W przypadku dłuższych włosów najlepiej sprawdzą się nożyczki. Wiele osób używa maszynki, jednak nieco trudniej nią obciąć włosy do okolic ramion. Podstawowe akcesoria to zatem:

 • nożyczki do włosów (nie mogą być to takie zwykłe kuchenne, najlepiej szukać nożyczek w drogerii);
 • cienki grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkami;
 • dwa lusterka (najczęściej jedno znajduje się już na ścianie w łazience, a drugie musimy umieścić z tyłu, żeby dokładnie widzieć, jak wyglądają nasze włosy na całej głowie);
 • gumki i spinki do włosów;
 • ręcznik lub peleryna fryzjerska;
 • ewentualnie butelka z atomizerem (jednak można poradzić sobie również bez niej). 

To pomoce, bez których obcięcie włosów będzie w zasadzie niemożliwe. Trzeba pamiętać, żeby wybrać specjalne nożyczki do strzyżenia, a nie przykładowo do cieniowania. Jeżeli nie posiadamy peleryny fryzjerskiej, która zabezpieczy nasze ubranie, można wykorzystać zwykły duży ręcznik, który rozłożymy sobie na ramionach.

Prosty sposób na idealne cięcie! Instrukcja krok po kroku

Przedstawiamy krótki poradnik dla osób, które chcą samodzielnie obciąć włosy w domu. To cięcie przeznaczone dla włosów długich i średnich, pozwalające osiągnąć długość do ramion. Doskonale sprawdza się przy zdecydowanej większości kształtów twarzy. Zaczynajmy!

 1. Równomiernie zmocz włosy z pomocą atomizera. Mają być mocno wilgotne, jednak nie ociekające wodą. Alternatywnie możesz też umyć włosy i odcisnąć papierowym ręcznikiem nadmiar wody. Następnie dokładnie rozczesz włosy.
 2. Włosy zbierz w kitkę tuż przy linii czoła.
 3. Podziel włosy na dwie części i wydziel jeszcze jedno pasmo z przodu. 
 4. Przytrzymaj równo palcami (najwygodniej palcem wskazującym i środkowym) przednie pasmo włosów i zetnij do pożądanej długości. Posłuży Ci to za punkt odniesienia.
 5. Zetnij pozostałe fragmenty na równi z przednim pasmem.
 6. Ponownie rozczesz włosy i upewnij się, czy są równej długości dookoła głowy. Możesz użyć drugiego lusterka lub poprosić kogoś o ocenę. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to zepnij je ponownie w kucyka i sprawdź, czy nic nie odstaje.

Pamiętaj, że z tej instrukcji możesz korzystać przy samodzielnym obcinaniu włosów lub jeżeli ktoś poprosił Cię o pomoc. Wcale nie jest to takie trudne, jak się wydaje – wystarczy tylko spróbować! Jeżeli nie jesteś pewna, o ile powinnaś obciąć włosy, to pamiętaj, że średnio włos rośnie 8-10 mm na miesiąc. 

Określenie odpowiedniej długości do ścięcia na mokrych włosach może okazać się trudne, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę strukturę włosa oraz jego naturalną skłonność do falowania czy skrętu. Przyjmując jednak, że ostatni raz byłaś u fryzjera 3 miesiące temu, a chcesz wrócić do wcześniejszej fryzury, będziesz wiedziała, żeby skrócić końcówki o około 2-3 centymetry. Z myślą o zadowalającym efekcie końcowym lepiej obciąć mniej, a następnie poprawić, niż zamaszystym cięciem skrócić włosy za mocno. 

Pracuj na wilgotnych włosach, żeby utrzymać je w porządku – w tym celu regularnie spryskuj je wodą z atomizera. 

Obcinanie grzywki

Skracanie grzywki jest jeszcze prostsze i z pewnością większość osób podcina grzywkę samodzielnie w domu. Wystarczy zmoczyć grzywkę wodą, dokładnie rozczesać grzebieniem o gęstym rozstawieniu zębów na równo. Następnie ostrożnie obcinamy grzywkę, trzymając prosto głowę. 

Należy oczywiście pamiętać, że włosy mokre są zawsze dłuższe niż suche, dlatego trzeba wziąć pod uwagę swoją strukturę włosa. Nawet jeżeli podetniemy kilka milimetrów za dużo to nic nie szkodzi – włosy zawsze odrosną!

Przeczytaj też: Jak samodzielnie pofarbować włosy? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku

Zdjęcie główne: anetlanda/ adobestock.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*