Kilka sposobów na to, jak ciekawie udekorować pisanki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kilka sposobów na to, jak ciekawie udekorować pisanki

Robienie pisanek z pewnością kojarzy nam się z dzieciństwem. Wszyscy pamiętamy niebieskie lub czerwone palce od zanurzania ugotowanych na twardo jajek w barwniku.

Dziś takie barwniki są wciąż dostępne na rynku, jednak jest to dość konwencjonalny sposób na dekorację pisanek. Ostatnio pojawiały się również głosy o tym, czy barwniki są bezpieczne w użyciu i czy powinny mieć kontakt nami i z żywnością.

Chcąc naturalnym sposobem uzyskać ciekawe zabarwienie jajek, możemy użyć tego, co mamy już w kuchni lub bez problemu dostaniemy w każdym sklepie spożywczym. Kiedy do gotującej się wody dodamy łupiny cebuli, uzyskamy kolor brązowy. Czerwona kapusta zabarwi pisanki na niebiesko. Kilka łyżek sproszkowanej kurkumy nada skorupkom pomarańczowej barwy a dzięki garści obierek buraków otrzymamy kolor różowy lub fioletowy. Intensywność barwnika zależy, rzecz jasna, od ilości użytego składnika. Należy zwrócić również uwagę na pierwotną barwę skorupek jaj. Im jest ona bielsza, tym kolory będą bardziej czytelne. Przypominamy, że jako pisanki sprawdzą się nie tylko jaja kurze, ale również przepiórcze czy gęsie.

Aby odejść od tego proponujemy alternatywne zdobienia, które mogą wydawać się oczywiste. Najważniejsze jednak, że są bezpieczne, a efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Taka pisanka będzie doskonałą dekoracją wnętrza nie tylko od święta.

Po pierwsze zajrzyjmy do naszej szuflady z przyborami artystycznymi. Z pewnością znajdziemy tam pędzle, nożyczki, naturalny klej, farby, kolorowe papiery, bibułę czy konfetti.

Po drugie, ugotujmy na twardo pożądaną liczbę jajek lub zróbmy wydmuszki. Przygotujmy także miejsce do pracy, zabezpieczając stół lub blat przed zabrudzeniem, np. gazetami. Gdy wszystko jest gotowe, możemy przystąpić do ozdabiania.

Chcąc popuścić wodze naszej artystycznej fantazji zacznijmy od farb. Proste, szybkie użycie pędzla i nieco większej niż zwykle użycie farby, np. nietoksycznej akrylowej, nada twojej pisance artystycznego uroku ale i nieco ciekawej faktury. Pamiętaj, że grubsza warstwa farby dłużej schnie, dlatego zostaw pisankę do wyschnięcia na co najmniej kilka godzin.

Masz dużo ścinków kolorowego papieru, bibuły lub konfetti, którego nie udało się zużyć na żadnej okazji? Jeśli tak, to świetnie, twoje pisanki nabiorą imprezowego charakteru. Przyklejając kawałki papieru możesz tworzyć własne wzory lub naklejać gotowe już, wycięte kształty, takie jak np. kwiatki czy zajączki.

Osoby zaznajomione z techniką decoupagu z pewnością będą chciały wykorzystać ją również w celu wykonania wiosennych osób. Jajko jest dość wymagającą płaszczyzną, jednak wprawnym dłoniom jej ozdobienie nie sprawi większej trudności. Możesz pokryć serwetką całą powierzchnię jajka lub stworzyć pojedynczy obrazek, który, jeśli chcesz, możesz umieścić w ramce.

Mając zestaw do tworzenia na szydełku, możesz użyć swoich umiejętności także do przyozdabiania jajek. Delikatne, koronkowe „ubranko” będzie prawdziwą ozdobą wiosennego stołu. Interesująco wyglądają także bardziej nowoczesne zastosowania szydełka, jak widoczna poniżej śliczna czapeczka dla pisanki, znaleziona na Instagramie. To naprawdę ciekawa inspiracja!

Przeczytaj też: Bezglutenowe, niskokaloryczne i smaczne. Poznaj przepis na zdrowe ciasteczka

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/ pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*