Własnoręcznie zrobiona makatka – sprawdź, od czego zacząć

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Własnoręcznie zrobiona makatka – sprawdź, od czego zacząć

Makatka może kojarzyć się z wnętrzami w domach naszych babć. Dziś znów wraca do łask, choć w nieco odmienionej formie. Pasuje do nowoczesnych wnętrz w stylu modern rustic, a wykonać możemy ją własnoręcznie. Zapraszamy na szybki tutorial tworzenia makatek!

Co to jest makatka?

Makatka to ozdobna tkanina o niewielkim rozmiarze, idealna do zawieszenia na ścianie lub rozłożenia na meblach. Jest znana na całym świecie od tysięcy lat, choć przybiera różne formy. Malowana lub tkana najczęściej stanowi ozdobę wiejskich domów. Dziś przeżywa swój renesans, choć w nieco bardziej nowoczesnym stylu. Nadal wykonuje się ją jednak ręcznie z bawełny oraz wełny.

Jak wygląda współczesna makatka?

Współczesne makatki są przede wszystkim o wiele bardziej kolorowe. Charakteryzują się geometrycznymi wzorami, paskami oraz frędzlami. Dzisiaj najczęściej tka się je na krośnie. Utkanie makatki nie jest trudne, choć wymaga wiele cierpliwości.

Współczesne makatki najczęściej zawiesza się na ścianie za pomocą drewnianych patyczków. Świetnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym lub boho. Dodają wnętrzu odrobinę ciepła i przytulności.

Co potrzeba do wykonania własnej makatki?

Do zrobienia makatki będziesz potrzebować: 

 • krosna,
 • kolorowych włóczek,
 • wełny czesankowej,
 • kordonka lub grubej nici na osnowę,
 • patyka,
 • igły i nożyczek.

Jak wykonać makatkę? – instruktaż krok po kroku

 1. Na krosno naciągnij kordonek – to będzie Twoja osnowa. Pomiędzy nićmi umieść kartkę o szerokości kilku centymetrów, która na koniec ułatwi Ci ściągnięcie i związanie gotowej makatki.
 2. Nawlecz włóczkę na igłę. Koniec zwiąż na drugiej nitce osnowy, a następnie owiń wokół pierwszej. Kolejno przeciągnij ją pomiędzy wszystkimi nitkami. Oddziel osnowę – nitki, które wcześniej były na dole, powinny teraz znajdować się na górze. Włóż igłę w osnowę i przeciągnij wątek. W ten sposób powstaną pierwsze trzy rzędy.
 3. Dodaj linię z frędzlami, owijając je wokół kartki.
 4. Przeciągnij luźno wełnę czesankową przez osnowę, a następnie owiń ją na cienki patyczek, np. wykałaczkę lub pędzel. W ten sposób stworzysz wystające pętelki.
 5. W analogiczny sposób dokładaj kolejne warstwy. Pamiętaj o ciągłym dociskaniu wątku.
 6. Kiedy makatka będzie już skończona, możesz odciąć osnowę i związać ze sobą dwie sąsiadujące nici. Końcówki schowaj za pomocą igły na lewej stronie makatki. Przytnij frędzle, by były równe.
 7. Zamocuj patyk i sznurek, który umożliwi zawieszenie makatki na ścianie.

Twoja makatka jest gotowa! Teraz może cieszyć oczy i stanowić ciekawą dekorację.

zdj. główne: Sergio Gonzalez/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*