Walczysz z pleśnią w mieszkaniu? Radzimy jak z nią wygrać

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Walczysz z pleśnią w mieszkaniu? Radzimy jak z nią wygrać

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pleśń, tak jak pieniądz, może być dobrym sługą, ale bardzo złym panem. Jeśli przejmie twój dom, to źle. Jednocześnie często wybiera miejsca trudno dostępne, pozostaje schowana, ale nie mniej szkodliwa. Może być w łazience lub w salonie – i to nie tylko w starym, ale nawet w nowym budynku. Jak zapobiegać pleśni i co zrobić, jeśli się pojawi?

1.Wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć

Podstawowym krokiem, jaki możesz podjąć w ramach profilaktyki, jest wystarczająca i regularna wentylacja pomieszczeń. Nie znaczy to jednak, że musisz mieć okno otwarte bez przerwy. Szczególnie zimą nikt nie chce zwiększać strat ciepła. Wentylacja uderzeniowa i intensywna jest znacznie skuteczniejsza. Nie bój się więc szeroko otwierać okien na co najmniej kilka minut. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wilgoć i związana z nią pleśń są problemem tylko w łazienkach, nie jest to prawdą, a inne pokoje też często są na nią narażone, dlatego pamiętaj również o dokładnym ich wietrzeniu. Jeśli nie masz okien w żadnym z pomieszczeń, możesz skorzystać z wentylatora, aby pomóc w cyrkulacji powietrza.

2.   Ogrzewaj

Być może już zastanawiasz się, jak ograniczyć rachunki za energię do minimum w zimie. Jednak chłodne i wilgotne pomieszczenie jest wymarzoną pożywką dla pleśni. Sezon zimowy i nieogrzewane pomieszczenia to połączenie bezpośrednio oznaczające problemy z pleśnią, dlatego oprócz wystarczającej wentylacji nie zapomnij o ogrzewaniu. Rozwiązaniem problemów może być również docieplenie domu. Ale trzeba to zrobić naprawdę dobrze i przy użyciu odpowiednich materiałów, aby tylko nie pogorszyć problemów z pleśnią.

3.   Bądź bezlitosny w stosunku do pleśni

Ten punkt jest ściśle powiązany z poprzednimi. To właśnie poprzez wentylację i ogrzewanie zmniejszasz wilgotność w pomieszczeniach, a tym samym zapobiegasz tworzeniu się pleśni. Ale to nie zawsze wystarcza. Szczególnie podczas niektórych czynności w domu powstaje tak dużo wilgoci, że potrzebna będzie Twoja bezpośrednia interwencja. Jedną z takich czynności są oczywiście kąpiele i branie prysznica. Po każdej z tych czynności zawsze wskazane jest przynajmniej wysuszenie podłogi i płytek, a także okien, na których może osadzać się wilgoć. Uważaj też, gdzie suszysz ręczniki, które zdecydowanie nie powinny bezpośrednio dotykać ścian.

Inne strategiczne czynności to np. gotowanie, suszenie prania lub mycie mopem. W każdym razie nie zapomnij o wspomnianej wcześniej wentylacji czy usuwaniu nadmiaru wody. Podczas gotowania wskazane jest zamknięcie drzwi do innych pomieszczeń, aby para nie rozprzestrzeniała się po całym mieszkaniu, i włączenie okapu. Uważaj również na rośliny domowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia wilgotności w mieszkaniu. Jeśli masz ich w domu kilka rozważ sięgnięcie po osuszacz powietrza.

4.   Odsuń meble od ścian

Meble przyciśnięte do ściany mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ uniemożliwia to prawidłową cyrkulację powietrza, przez co pleśń może tworzyć się bezpośrednio z tyłu mebla. Z tak usytuowaną pleśnią możesz z tym żyć przez miesiące lub lata i niczego nie zauważyć, co czyni ją wyjątkowo szkodliwą. Pleśń nie wybiera miejsca, w którym się pojawi, więc z łatwością może zniszczyć nawet zupełnie nowe designerskie meble, dlatego lepiej odsunąć meble co najmniej kilka centymetrów od ścian.

5.   Wypróbuj środki przeciw pleśni, specjalne farby lub “ciocine rady”

A co, jeśli mimo wszelkich środków ostrożności pojawi się pleśń? W takim przypadku na rynku znajdziesz kilku pomocników, którzy pomogą Ci ją usunąć – chociaż czasami walka z nią może okazać się bardziej podobna do biegu długodystansowego, niż sprintu. Zawsze należy usunąć pleśń, najlepiej za pomocą jednego ze środków przeciwgrzybiczych. Dostępne są zarówno warianty naturalne, jak i chemiczne. Jako ich alternatywę do usunięcia pleśni można zastosować tzw. farbę chroniącą przed pleśnią, która działa również zapobiegawczo. Jednak niektóre rzeczy, które zwykle znajdują się w spiżarni lub apteczce w domu, mogą również całkiem dobrze pomóc w walce z pleśnią. Wypróbuj na przykład ocet, którym możesz spryskać pokryte pleśnią miejsce i pozostawić do działania, a następnie spłukać czystą wodą i dokładnie wysuszyć. Innym często polecanym domowym środkiem jest również soda oczyszczona zmieszana z wodą.

Zdjęcie główne: Daniil Silantev/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*