Koszulki tie-dye są wciąż na topie! Jak samodzielnie wykonać ten wzór?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Koszulki tie-dye są wciąż na topie! Jak samodzielnie wykonać ten wzór?

Masz w swojej szafie stare, niegdyś białe ale już poszarzałe lub pożółkłe koszulki? Zamiast je wyrzucać, warto je wykorzystać do stworzenia niezwykle modnego ciucha. Nadawanie swoim ubraniom drugiego życia jest nie tylko rozwiązaniem rozsądnym ale i dobrą zabawą.

Krok I

Do farbowania wybierz koszulki z materiału w 100% bawełnianego lub z maksymalnie 20% domieszką poliestru. Inne materiały mogą nie przyjąć dobrze barwnika i nie uzyskasz żywych kolorów, a co za tym idzie, spektakularnego efektu. W pasmanteriach lub sklepach z chemią gospodarczą kup barwniki do materiałów w ulubionych kolorach. Znajdź również ocet, rękawiczki, plastikową miskę, torbę, worek na śmieci, butelkę z miękkiego plastiku (np. taką po keczupie) oraz gumki recepturki lub kablowe opaski zaciskowe, tzw. trytytki.

Krok II

Przygotuj sobie odpowiednie miejsce, może być na balkonie lub na zewnątrz. Miskę napełnij wodą i postaw na rozłożonej folii lub workach na śmieci. Sugerujemy również ubranie odzieży ochronnej lub przynajmniej starych dresów, których nie będzie ci szkoda po ich przypadkowym zachlapaniu barwnikiem.

Krok III

Namocz wybraną koszulkę w roztworze wody z octem. Zachowuj proporcje 1:1 – na jeden kubek wody dodaj kubek octu. Pozostaw ją na godzinę.

Krok IV

Wyjmij koszulkę z kąpieli octowej. Złap ją na samym środku (miejsce nieco powyżej pępka) i pociągnij w górę. Począwszy od góry obwiązuj koszulkę gumkami recepturkami lub zaciskami w równych odstępach. Załóż rękawice ochronne. Na poszczególne sekcje koszulki wydzielone gumkami nakładaj wybrane kolory barwnika. Możesz je wygodnie wycisnąć z butelki po keczupie. Po zakończeniu farbowania nie rozwiązuj jej. Obwiń koszulkę w folię lub umieść w szczelnie zamkniętej torebce strunowej. Zostaw ją na 8 godzin lub dłużej. W zależności jaką intensywność koloru chcesz uzyskać, może to być nawet cała noc. Pastelowe barwy utrwalą się po ok. 2 godzinach.

Krok V

Wciąż zawiązany t-shirt wypłucz w wodzie. Rób to w rękawiczkach, do momentu, aż woda zacznie być czysta. Rozwiąż koszulkę i wypierz ją w gorącej wodzie. Może być konieczne powtórne płukanie. Pozostaw ją do wyschnięcia. Po tym ciesz się swoją modną bluzką przez całe lato!

Przeczytaj też: Farbowanie ubrań – instrukcja krok po kroku

Zdjęcie główne: Christian Vierig/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*