Własnoręczne szycie ubrań to świetny sposób na oszczędność pieniędzy oraz wyróżnienie się w tłumie. Ponadto, coraz bardziej modne stają stroje wykonane metodą DIY. Co będzie potrzebne Ci do uszycia sukienki trapezowej? Podpowiadamy!
Decydując się na samodzielne uszycie kreacji, dajesz sobie możliwość stworzenia unikalnego stroju. Możesz nie tylko popuścić wodze fantazji, ale też zrobić sukienkę, która idealnie będzie pasować do Twojego typu figury. W internecie możesz znaleźć różnorodne wykroje sukienek, które ułatwią Ci to zadanie.
Dobra maszyna to podstawa
Zanim zdecydujesz się na zakup, musisz pamiętać, że wybór odpowiedniego modelu zależy do tego, jak duże masz doświadczenie w szyciu. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z krawiectwem, zdecyduj się na maszynę, w której płynnie można zmienić położenie igły. Ważne jest też, aby urządzenie umożliwiało sprawną regulację i gęstość ściegów oraz posiadało m.in. nawlekacz igły i regulację szybkości szycia.
Skąd czerpać wykroje?
Do stworzenia sukienki trapezowej będzie Ci potrzebny wykrój sukienki. Znacząco ułatwi on pracę, szczególnie wtedy, gdy jesteś osobą początkującą. Istnieje kilka miejsc, w których znajdziesz wzory. Na przykład czasopismo Burda wykroje oferuje z dokładnymi instrukcjami szycia dla wielu rozmiarów oraz z różnymi stopniami trudności. Wzory znajdziesz również w internecie – musisz je tylko wydrukować.
Co jeszcze się przyda?
Poza maszyną oraz wykrojami musisz przygotować:
- dużą ilość materiału (jego rodzaj zależy tak naprawdę od Ciebie i od tego, czy chcesz uszyć sukienkę na lato, czy na jesień)
- nożyczki krawieckie
- miarę krawiecką
- szpilki do spinania np. miejsc, które musisz skrócić
- marker do naniesienia na tkaninie linii do wycięcia
Etapy szycia
- Na rozłożonym materiale połóż wycięte wykroje. Aby ułatwić sobie odcinanie wzoru, możesz wykroje przymocować do materiału szpilkami lub innymi rzeczami, które sprawią, że wzór będzie stabilnie i dokładnie przylegał do tkaniny.
- Musisz wykroić osobno tył i przód sukienki oraz rękawy, jeżeli chcesz, aby sukienka je posiadała. Pamiętaj o tym, aby zostawić 1 cm lub 2 cm na szwy oraz podwinięcie dołu spódnicy. Tył i przód sukienki łączymy szpilkami w tych miejscach, w których będziemy prowadzić szew.
- Następny krok to przyszycie obu części. Zanim przystąpisz do nanoszenia ściegu, przetestuj na niepotrzebnym skrawku materiału, jak ustawiona jest igła w maszynie do szycia. Najlepiej wybrać taką tkaninę, która się nie pruje oraz nie roluje. W przeciwnym wypadku szycie będzie znaczenie utrudnione i możesz mieć problem z naniesieniem równych szwów. Ważne jest, abyś szyła na lewej stronie tkaniny.
- Pamiętaj, aby wykroić też dekolt. Możesz wykroić go od razu w długim płótnie i wtedy zszyć tylko boki materiału na długości od linii pach do podwinięcia sukienki. Lub też wykroić połówki dekoltu w części przedniej i tylnej.
- Jeżeli chodzi o wybór ściegu, do podwijania najlepszym jest ścieg overlookowy, natomiast prostym możesz połączyć dwa kawałki materiału. Igła powinna znajdować się na centralnej pozycji.
- Gdy połączysz ze sobą tył i przód, wyprasuj szwy. Sprawi to, że będą one lepiej wyglądać. Na koniec podwiń dół sukienki, oznacz szpilkami materiał na około 2 cm od krawędzi tkanin i podszyj go do środka.
- Pamiętaj, żeby dokładnie zmierzyć długość oraz szerokość sukienki podczas wycinania materiału. Po założeniu szpilek załóż sukienkę, aby sprawdzić, czy nie jest ona za luźna lub za ciasna. Dzięki temu zyskasz pewność, że całość będzie prezentowała się idealnie.
Przeczytaj też: Czy można zrobić sukienkę z męskiej koszuli? Tak – i to na kilka sposobów!
Zdjęcie główne: Streetstyleshooters/ German Select/ Getty Images