Jak samodzielnie zrobić klosz do lampy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak samodzielnie zrobić klosz do lampy?

Klosze lamp mogą być wyjątkowym elementem uzupełniającym wystrój wnętrza. Po pierwsze, przydadzą każdej lampie uroku a twojemu źródłu światła odrobiny luksusu. Po drugie, bardzo ciężko je znaleźć. W sklepach nie ma dużego wyboru a na targach staroci ceny ładnych kloszy osiągają niebotyczne kwoty.

Jest na to sposób. W niektórych przypadkach, jedyny w swoim rodzaju klosz możesz wykonać samodzielnie. Nie musi to być wcale trudne. Nie będzie to cię także kosztowało majątku. Zwłaszcza, jeżeli będziesz chciała ulepszyć istniejący już klosz, nadając mu nowy kolor lub wzór. Wystarczy wtedy go pomalować, przykleić dekoracyjny papier lub tkaninę.

Możesz do tego użyć dowolnego papieru dekoracyjnego – papieru do pakowania prezentów, tapety lub tkaniny vintage. Aby nadać mu prawdziwie profesjonalny wygląd, pamiętaj o wykończeniu krawędzi. Potrzebujesz kilku rzeczy:

  1. Klosz z papieru/pergaminu/tkaniny
  2. Papier pakowy
  3. Papier lub tkaninę dekoracyjną
  4. Wstążkę lub lamówkę do wykończenia brzegów
  5. Klej w tubce, w płynie lub w sprayu
  6. Nożyce
  7. Nożyk do papieru lub skalpel
  8. Spinacze lub klipsy do papieru

Z papieru utwórz szablon. Odrysuj swój klosz na papierze pakowym. Rozmiar arkusza dostosuj do wielkości klosza, w zależności czy jest to klosz do lampy stołowej, stojącej lub kinkietu. Najlepiej zacznij i zakończ na szwie klosza, w ten sposób będziesz wiedziała, że odrysowałaś pełen obwód.

Wytnij szablon, dla bezpieczeństwa pozostawiając co najmniej 2cm dodatkowego papieru z każdej strony. Sprawdź, czy szablon jest wystarczająco duży owijając go wokół wybranego klosza. Jeżeli pasuje, odrysuj go na odwrocie papieru dekoracyjnego lub tkaniny i wytnij. Jeżeli używasz tkaniny, upewnij się, że nie ma żadnych zmarszczek i zagnieceń. Jeśli takie zauważyłaś, wyprasuj materiał przed przyklejeniem go do klosza.

Klejem w sprayu spryskaj tylną stronę papieru dekoracyjnego i powierzchnię klosza. Pamiętaj o zabezpieczeniu powierzchni roboczej papierem pakowym lub gazetami.

Sprawnie przymocuj papier lub tkaninę do klosza. Należy to zrobić szybko, gdyż klej momentalnie zasycha. Klejem w płynie zabezpiecz krawędzie klosza. Nadmiar papieru lub materiału odetnij nożykiem lub skalpelem.

Przyklej pasek lamówki wokół góry i dołu. Użyj spinaczy aby przytrzymać wykończenie w trakcie schnięcia.

Przeczytaj też: Jak zrobić stolik z palet? Podpowiadamy!

Zdjęcie główne: Rachel Claire/ pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*