Artykuł sponsorowany
Chcesz zmienić wystrój swojego mieszkania, jednak nie wiesz jak się za to zabrać, a Twój budżet jest ograniczony? Nic nie szkodzi! Możesz zdecydować się na renowację mebli. Dowiedz się, jak nadać szafom, szafkom oraz komodom drugie życie.
Czasami na naszych meblach pojawiają się zniszczenia takie jak zarysowania na froncie, ślady po gorących napojach, czy wzorki namalowane przez dziecko flamastrem. Czasami też obecny wystrój po prostu się nudzi i nadchodzi potrzeba zmiany aranżacji. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zdecydować się na renowację mebli. Dowiedz się, jak to zrobić oraz dlaczego warto.
Świetnym sposobem, dzięki któremu nadasz swoim szafkom, szafom i półkom nowe życie, jest malowanie mebli. Czynność ta wymaga co prawda odrobiny umiejętności oraz precyzji, jednak jest to nie tylko sposób na renowację, ale także na artystyczne spędzanie czasu wolnego. Jak więc prawidłowo pomalować swoje meble?
Pierwszym krokiem będzie z pewnością odpowiednie zmatowienie mebli, co możesz zrobić za pomocą papieru ściernego. Następnie oczyść je z powstałego pyłu i odtłuść, na przykład przy użyciu płynu do naczyń. Odpadające resztki starych powłok trzeba zaś usunąć za pomocą skrobaka. Pamiętaj także, że zanim przejdziesz do malowania, warto rozłożyć meble do jak najprostszej możliwej postaci – odkręć wszystkie uchwyty meblowe oraz nóżki i wyjmij szuflady. Jeśli Twoje meble są podziurawione, to możesz je dodatkowo zaszpachlować masą szpachlową. Po takim przygotowaniu mebli możesz rozpocząć malowanie. W pierwszej kolejności użyj farby podkładowej, która zwiększy przyczepność tej właściwej. Następnie nałóż farbę w wybranym kolorze. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać rodzaj farby do materiału, z którego wykonany jest mebel. Maluj swoje meble cienkimi warstwami, a kolejne nakładaj dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.
Aby nadać swoim meblom drugie życie, możesz także okleić je za pomocą okleiny. Tą najbardziej popularną jest fornir naturalny, który wytwarzany jest z naturalnego drewna, najczęściej z dębu lub buku. Jest to najbardziej naturalna okleina, która wyglądem przypomina fakturę drewna. Będzie to więc świetne rozwiązanie do bardziej tradycyjnych i klasycznych wnętrz. Możesz także zdecydować się na fornir modyfikowany. Podobnie jak ten naturalny przypomina on swoim wyglądem naturalne drewno, jednak w tym przypadku słoje i sęki nanoszone są w formie mechanicznie kształtowanego wzoru. Dzięki temu faktura drewna pozbawiona jest jakichkolwiek skaz, a wszystkie wzory są powtarzalne, co pozwala uzyskać spójny wygląd mebli.
Jeśli zaś zależy Ci na nowocześniejszym klimacie, możesz zdecydować się na okleinę z folii PCV. Jest to rozwiązanie bardzo różnorodne – możesz wybrać zarówno okleinę pełną ciekawych wzorów oraz wysokiej jakości nadruków, jak i tą bardziej minimalistyczną, taką jak okleina biała meblowa.
Ciekawym rozwiązaniem jest także oklejanie mebli klasyczną tapetą. Jeśli więc zostały Ci skrawki tapety, będzie to doskonała metoda renowacji. W ten sposób możesz odnowić fronty, wnętrza i korpusy mebli. Oczywiście oklejanie mebli zarówno okleiną, jak i tapetą wymaga zdolności manualnych, jednak jest dużo szybsze niż malowanie. Ponadto, metoda ta zapewnia spektakularne efekty wnętrzarskie.
Fot. unsplash.com