5 pomysłów, by ozdobić stare donice

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
5 pomysłów, by ozdobić stare donice

Jesteś fanką roślinek, a zwłaszcza tych ogrodowych? Nie masz jednak pojęcia, jak  odnowić donice, w których je trzymasz, a wyraźnie tego potrzebują? Przedstawiamy najlepsze pomysły, jak to zrobić!

Byłaś z wizytą u koleżanki i nie możesz wyjść z podziwu, jak pięknie i ozdobnie wyglądały jej donice na kwiaty. Jak Cię zapewniała, wcale nie były nowe. Nie musisz wyrzucać starych donic, o ile nie są popękane i dziurawe. By nieco je odnowić, wystarczy kilka nietuzinkowych ozdób. Jakich? Podpowiadamy. 

Ozdób stare donice

Pojemniki do uprawy kwiatów, czyli popularne donice, warto poddawać renowacji. Wiadomo, że to, co nowe, wiecznie takie nie pozostanie. Mimo tego, że Twoje donice mogą być wykonane z niezwykle trwałych materiałów, to upływ czasu sprawi, że nie będą już tak ozdobne jak na początku.

To jednak nie powód, by od razu zamieniać je na nowszy model. Warto je trochę ozdobić, a na pewno będą wyglądały wówczas korzystniej. Szczególnie, że taka praca da później mnóstwo satysfakcji, a do tego możemy mieć pewność, że nasze donice są unikalne i na próżno szukać takich w typowych sieciówkach. 

5 pomysłów na to, jak niebanalnie ozdobić swoje stare donice

Decoupage

Prostym i coraz popularniejszym sposobem na odnowienie starych donic staje się ich oklejanie. W jaki sposób to zrobić? Na przykład za pomocą specjalnego kleju (produkt dostaniemy w każdym sklepie wnętrzarskim) możemy naklejać na pojemniki wycięte wcześniej wzory, chociażby z serwetek (tzw. decoupage). Po naklejeniu należy zabezpieczyć je jeszcze lakierem.

Osłonki

Kolejnym godnym uwagi i polecenia pomysłem na renowację starych donic jest nałożenie na nie specjalnych osłonek. Dzięki tym produktom szybko zamaskujemy wszelkiego rodzaju mankamenty, które pojawiły się na donicach. 

Osłonki na donice można kupić w meblarsko-wnętrzarskich sklepach, ale można je także wykonać samemu, z tego co mamy akurat w domu pod ręką. Na przykład, jeśli zostały nam jakieś puszki po farbie, które rozmiarem są zbliżone do doniczek (oczywiście muszą być takie same gabarytowo lub nieco większe), to możemy je umyć, pomalować na dowolny kolor i ozdobić. Takie osłonki na donice można też uszyć z filcu.

Malowanie

Prostym pomysłem na szybką odnowę doniczek jest po prostu ich pomalowanie. Polecamy zwłaszcza farbę tzw. tablicową (świetną do nowoczesnych aranżacji). Po wyschnięciu będzie można wówczas na powierzchni doniczek napisać nazwy roślin, które się w nich znajdują.

A może sznurek?

Ostatnio w dekoracji wnętrz modne są też ozdoby ze sznurka. Skoro wieszamy je na ścianach, śmiało możemy też ozdobić nim nasze donice kwiatowe. Świetnym pomysłem będzie oklejenie sznurkiem całej powierzchni donicy. Najlepiej zrobić to na klej, starając się ciasno owijać obwód pojemnika sznurkiem.

Farba w sprayu

Farba w sprayu to też dobry sposób na odnowienie i ozdobienie donic ogrodowych, jak i tych domowych. Poleca się jej użycie szczególnie na donicach glinianych. Malując pojemniki na kwiaty farbą akrylową, możemy też wykorzystać szablony, by na naszych donicach powstały ciekawe wzory.

Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*