Artykuł sponsorowany
Cera, a zwłaszcza skóra twarzy, to wizytówka każdego człowieka. Mało kto pozwala sobie na ignorowanie jej problemów. Rośnie ogólnospołeczna świadomość na temat pielęgnacji i coraz popularniejsze są kanony piękna podkreślające naturalną, zadbaną i bezproblemową cerę. Tymczasem życie nie zawsze jest proste i skóra twarzy może borykać się z rozmaitymi problemami, na przykład nadmierną suchością.
Dbanie o skórę zaczyna się od jej poznania. Zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie pielęgnację, warto zrozumieć, dlaczego Twoja skóra wygląda i zachowuje się w określony sposób. Pomocne w tym może okazać się poznanie prawidłowej budowy skóry, która jest największym organem ludzkiego organizmu. Najbardziej zewnętrzną warstwą tego narządu jest naskórek. Składa się on z kilku warstw: warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej. Każda z nich odpowiada za inne właściwości skóry, na przykład warstwa rogowa jest zbudowana wyłącznie z martwych komórek, których organizm będzie się pozbywał. Jej obecność jest istotna dla ciała, ponieważ stanowi barierę dla substancji i drobnoustrojów, które nie powinny dostać się do Twojego wnętrza.
Z drugiej strony warstwa rogowa naskórka jest także barierą dla kosmetyków i pielęgnacji, którą stosujesz i należy zwracać na to uwagę, ponieważ niektóre cząstki obecne w produktach kosmetycznych nie mają szans się przez nią przedostać (na przykład kolagen). Warto również wiedzieć, że przestrzeń między komórkami w warstwie rogowej wypełniają tak zwane ceramidy (inaczej cement międzykomórkowy). Odpowiadają one za szczelność skóry, a więc również za poziom jej nawilżenia, ponieważ ograniczają przezskórną utratę wody.
Głównym budulcem naskórka (w tym warstwy rogowej) są keranocyty, która mogą zostać zróżnicowane na korneocyty. Spojone ceramidami stanowią one barierę nie do przejścia dla różnych substancji. Sam korneocyt wypełniony jest keratyną oraz naturalnym czynnikiem nawilżającym (składającym się z aminokwasów, mocznika, mleczanu i kwasu piroglutaminowego).
Pod naskórkiem znajduje się błona podstawna (odpowiedzialna za odżywianie naskórka) oraz skóra właściwa, czyli miejsce, do którego bardzo często chcesz dostać się ze swoją pielęgnacją. Skóra właściwa jest żywa, zbudowana z komórek i tworów białkowych, takich jak włókna kolagenowe, elastynowe i retikulinowe. Struktury te odpowiadają za elastyczność i prężność skóry, chronią ją przed czynnikami mechanicznymi i wpływają na wygląd cery. Oprócz nich w skórze właściwej znajdują się gruczoły łojowe (których nieprawidłowa praca wpływa na pojawianie się trądziku, a prawidłowe działanie ułatwia zatrzymywanie wody w skórze), gruczoły potowe, włosy i mieszki włosowe, a także paznokcie. Stan napięcia skóry właściwej, postrzegany przez Ciebie jako „jędrność skóry” jest zależy od zawartości wody w tej warstwie.
Pod skórą właściwą znajduje się jeszcze tkanka podskórna, zbudowana z tkanki łącznej i komórek tłuszczowych (adipocytów). Dla każdej osoby grubość tkanki tłuszczowej może być inna, jest ona również zależna od miejsca na ciele, płci, wieku i chorób przewlekłych. Tkanka podskórna jest jednak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry, ponieważ podtrzymuje ją, a także pełni rolę w ogrzewaniu i izolowaniu organizmu.
Wiesz już, jak zbudowana jest skóra i które jej warstwy wpływają na poziom nawilżenia i efekt, który dzięki niemu uzyskujesz (jędrność, elastyczność i blask). Być może jednak wcale nie obserwujesz pożądanych cech cery u siebie. Symptomami przesuszonej skóry są przede wszystkim jej duża wrażliwość i delikatność, a także podatność na działanie czynników zewnętrznych (na przykład temperatury, wiatru, słońca). Na ogół cera sucha ma kolor jasnożółty lub jasnoróżowy. Ze względu na to, że skóra jest cienka, mogą prześwitywać przez nią naczynia krwionośne. Cera sucha zazwyczaj jest matowa, z zamkniętymi porami skóry. W dotyku może sprawiać wrażenie szorstkiej i chropowatej. Zdecydowanie brakuje jej elastyczności, miękkości i blasku.
Jeżeli jesteś właścicielką suchej cery, z pewnością możesz zaobserwować, że Twoja skóra natychmiast reaguje na kontakt z wodą, mydłem i kosmetykami do oczyszczania – staje się wtedy sucha, napięta i ściągnięta. Masz ochotę od razu nałożyć na nią nawilżające serum do twarzy albo krem. Te oznaki powinny uświadomić Ci, że Twoja pielęgnacji musi skupiać się na nawilżeniu skóry i zatrzymaniu w niej wody. Niestety, powinnaś unikać nadmiernej ekspozycji na słońce (a podczas dnia stosować kremy z filtrem), a także zrezygnować z opalania się na solarium.
Fot.: Galina Kondratenko/unsplash.com