Naprasowanki kojarzą się z czasami naszego dzieciństwa. Wówczas były one dość matowe, grube i sztywne, ale oczywiście modne. Dziś są o wiele bardziej wyrafinowane, różnorodne (na przykład z kryształkami, brokatowe, cekinowe) oraz plastyczne i trwałe. To świetny, bardzo prosty sposób na dodanie odrobiny własnego stylu starej kurtce, parze dżinsów, czapce, butom lub torebce. Sprawdzi się również w przypadku chęci zasłonięcia ewentualnych przetarć, rozdarć oraz dziur. Więc w zasadzie, zanim pomyślisz o pozbyciu się jakichkolwiek ubrań, rozważ odświeżenie ich za pomocą łatek do naprasowania. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak nie zniszczyć ubrań, które postanowisz przerobić z pomocą żelazka.
Co będzie Ci potrzebne:
żelazko
deska do prasowania
wybrane łatki do naprasowywania
cienki kawałek materiału (na przykład poszewka na poduszkę, prześcieradło, ściereczka lub lekko wilgotny ręcznik),
ubranie, które chcesz spersonalizować
ręczniki (ewentualnie)
igła i nici (ewentualnie)
Wskazówki dotyczące materiałów:
Zanim zaczniesz, warto wiedzieć, że łaty do naprasowywania nie działają zbyt dobrze na niektórych materiałach, takich jak nylon, sztuczny jedwab, skóra lub tkaniny wodoodporne. W takim przypadku możesz spróbować użyć żelazka, a jeśli nie zadziała, po prostu przyszyj je za pomocą igły i nitki. Naprasowanki działają sprawdzą się natomiast świetnie na bawełnie, dżinsie i poliestrze. Warto również spojrzeć na metki ubrań, bo nie wszystkie z nich lubią prasowanie oraz wysokie temperarutyry.
Naprasowywanie krok po kroku:
Rozgrzej żelazko do najwyższej temperatury (chyba że instrukcja dołączona do łaty wskazuje inaczej). Jeśli nie masz żelazka, możesz użyć również prostownicy do włosów.
Zaplanuj swój projekt. Rozłóż ubranie na desce do prasowania i umieść łatkę klejącą stroną skierowaną do materiału w miejscu, w którym chcesz ją naprasować. Jeżeli wybrałaś element garderoby, jak buty, plecak lub czapka, których nie można rozłożyć na płasko, wypchaj ich wnętrze ręcznikami. W ten sposób, gdy później przyciśniesz łatkę żelazkiem, będzie ona jak idealnie przylegać do tkaniny i zapobiegniesz jej przesuwaniu się.
Przykryj łatę cienką ściereczką lub lekko zwilżonym ręcznikiem. Dzięki temu ochronisz naprasowankę i odzież przed nadmiernym działaniem ciepła.
Przyłóż żelazko do ściereczki i przytrzymaj przez 30 sekund wykonując drobne ruchy. Jeśli na instrukcji dołączonej do naprasowanki wskazano inny czas, dostosuj odpowiednio jego długość.
Odwróć ubranie na lewą stronę i ponownie przyłóż żelazko z drugiej strony łaty, nakładając uprzednio ściereczkę na materiał. Jeśli prasujesz je na czymś, co trudno odwrócić na lewą stronę (na przykład przód buta), przyłóż żelazko bezpośrednio na łatkę, bez użycia ściereczki, nie wyjmując ręczników ze środka.
Pozwól materiałowi ostygnąć i gotowe!
Poniżej znajdziesz kilka inspiracji z użyciem naprasowanek na różnych elementach odzieży: