5 andrzejkowych wróżb, które musisz wypróbować z koleżankami

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
5 andrzejkowych wróżb, które musisz wypróbować z koleżankami

Układanie butów, losowanie symbolicznych przedmiotów czy lanie wosku przez klucz. Sprawdź, czy znasz wszystkie kultowe zabawy Andrzejkowe!

Andrzejkowa noc wróżb tradycyjnie przypada na wieczór z 29 na 30 listopada. Bez względu na to, w który dzień postanowicie świętować, warto znać tradycyjne wróżby, które pozwolą poznać przyszłość albo przynajmniej zagwarantują dobrą zabawę.

Wróżby na Andrzejki – lanie wosku

Lanie wosku przez klucz to najbardziej charakterystyczna i powszechnie znana metoda wróżenia w andrzejkowy wieczór. Na czym polega? W garnku roztapiamy wosk lub po prostu stare świece (np. resztki niedopalonych świeczek). Następnie gorący wosk ostrożnie wylewamy do miski z zimną wodą. Tradycyjnie strumień wosku powinien przechodzić przez ucho od klucza. Jeżeli nie dysponujemy takim kluczem, możemy wykonać jego atrapę np. z tektury.

Wosk przy kontakcie z zimną wodą zastyga. Powstały odlew delikatnie wyławiamy z wody, a następnie przy pomocy lampki oświetlamy kształt tak, aby rzucał cień np. na ścianę. Z kształtu odczytujemy literę, która może symbolizować pierwszą literę imienia/przezwiska przyszłego partnera. W woskowym odlewie doszukać możemy się także symboli np. charakterystycznych cech wyglądu czy symbolu zawodu, którym będzie się parał nasz przyszły mąż.

Andrzejkowe wróżby – układanie butów

Kolejną z kultowych andrzejkowych zabaw jest układanie butów. Wszystkie panny zgromadzone w pomieszczeniu ściągają prawy but. Następnie wybieracie przeciwległą do drzwi ścianę i od niej zaczynacie układanie butów jeden przy drugim w kierunku drzwi. But tej panny, który pierwszy przekroczy próg, wskazuje na tą z Was, która pierwsza wyjdzie za mąż.

Andrzejkowe wróżenie ze skórki jabłka

Kolejną andrzejkową zabawą jest wróżenie ze skórki jabłka. To zadanie po pierwsze wymaga cierpliwości i skupienia, a po drugie wyobraźni. Pierwszym krokiem jest tu uważne obranie jabłkai. Powstała z obierania „dookoła” spiralka ze skórki to klucz do dalszego wróżenia. Spiralę wyrzucamy przez ramię za siebie i przyglądamy się powstałemu kształtowi. Podobnie jak przy laniu wosku – doszukujemy się litery imienia lub innego symbolu, który wskazywać może naszego przyszłego partnera.

Miłosna przyszłość z atramentowego kleksa

Do kolejnej wróżby na Andrzejki potrzebny będzie atrament oraz kartki papieru. Kartkę A4 składamy na pół w dowolnym kierunku. Następnie za pomocą wykałaczki lub bezpośrednio z przekłutego naboju robimy kleks na granicy załamania kartki i szybko ją składamy. Po chwili rozkładamy kartkę i w kształcie powstałego kleksa doszukujemy się inicjałów przyszłego ukochanego.

Wróżby na Andrzejki – losowanie symbolicznych przedmiotów

Podczas andrzejkowego wieczoru możemy skorzystać także z zabaw, które zdradzą nam miłosną przyszłość. Pierwszą z nich jest wybieranie na ślepo owoców. Jednej z dziewczyn zakrywamy oczy. Następnie kładziemy przed nią 3 owoce: jabłko, cytrynę i śliwkę. Ten z owoców, który panna złapie, określa jej miłosną przyszłość w najbliższym roku. Cytryna to miłosny zawód. Śliwka oznacza, że nadchodzącym roku nic się nie wydarzy. Wybór jabłka to dobry omen – znak, że miłość czeka tuż za rogiem.

Do kolejnego losowania potrzebny będzie woreczek lub kubki, pod którymi skryją się symbole. Liść, który symbolizuje staropanieństwo; różaniec jako symbol wstąpienia do zakonu; pierścionek, który wróży zaręczyny; smoczek jako wróżba macierzyństwa oraz pieniążek – symbol szczęścia w finansach, ale nie miłości.

Zdjęcie główne: _Alicja_/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*