Kreatywne zajęcia dla dzieci

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kreatywne zajęcia dla dzieci

Artykuł sponsorowany

Dziecko poznaje świat przez zabawę. W ten sposób mali ludzie zdobywają najwięcej informacji i uczą się nowych rzeczy. Maluchy rodzą się z nieograniczonymi pokładami kreatywności, a najważniejszą rolą rodzica jest wspieranie i pielęgnowanie tej cechy. Proponowanie ciekawych i nietypowych zabaw dla dzieci wymaga przede wszystkim inicjatywy ze strony opiekuna. Oto kilka kreatywnych zajęć dla dzieci.  

Prace plastyczne   

Tworzenie projektów plastycznych wspaniale wyzwala kreatywność w dziecku i pozwala mu na ekspresję. Przedstawianie swoich przeżyć i emocji  na pracach artystycznych pomaga dziecku lepiej przeprocesować pojawiające się stany wewnętrzne. Okres dzieciństwa jest pełen nowości, które są dla malucha mocno gubiące. Przeniesienie tych nieznanych wcześniej stanów na płótno czy kartkę pozwala oswoić je i lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Maluchy świetnie będą bawić się tworząc swoje prace na papierze. Kredki, flamastry i farbki plakatowe w zupełności wystarczą do tego, by zająć dziecko na dłuższy czas, a przy okazji wzbudzić w nim kreatywność. Z kolei starsze dzieci i młodzież mogą potrzebować bardziej wyszukanych i oryginalnych form ekspresji artystycznej. Przeniesienie zaprojektowanej wcześniej grafiki na ubranie za pomocą farby do tkanin może być nie tylko atrakcyjną alternatywą dla zwykłego malowania, lecz także drogą do rozbudzenia w dziecku nowej pasji.   

Projekty DIY    

Fantastycznym zajęciem dla starszych dzieci jest realizowanie projektów DIY. Tworzenie własnoręcznie przedmiotów codziennego użytku lub zabawek wspiera kreatywność, myślenie analityczne oraz umiejętności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. DIY dla dzieci powinno być dopasowane poziomem trudności i zastosowaniem do wieku Twojej pociechy. Przy okazji własnoręcznego tworzenia przedmiotów czy dekoracji dziecko może ćwiczyć kreatywne rozwiązywanie problemów oraz podążanie za instrukcjami i wykonywanie poleceń. 

Do projektów DIY można kupować gotowe zestawy, ale można też z powodzeniem wykorzystywać rzeczy, które znajdują się już w domu. Rolki po papierze toaletowym, stare doniczki czy puszki mogą służyć jako baza do bardzo wielu konstrukcji. “Zrób to sam” doskonale wpasowuje się w ducha less waste, pozwala ograniczyć ilość wyrzucanych śmieci oraz kupowanych gadżetów. Dzięki temu nie tylko pozwolisz swojemu dziecku odkrywać świat, lecz także zadbasz o jego przyszłość na tej planecie.   

Uprawa roślin  

Doskonałym pomysłem dla dzieci w każdym wieku jest hodowanie roślin. To dla malucha niezwykle satysfakcjonujące i angażujące zajęcie. Nie tylko będzie to wspaniała lekcja przyrody, lecz także kurs odpowiedzialności, w którym nie ucierpi żadne żywe stworzenie. Podłoże i nasiona roślin można kupić dosłownie za kilka złotych, a radość dziecka z hodowli własnych roślin będzie bezcenna. Świetnym pomysłem będą zioła oraz sałata, które można na bieżąco zrywać i podjadać. Z nasion i ziaren, które prawdopodobnie masz już w domu, możesz wykiełkować fasolę lub awokado czy mango z pestki. W ten sposób pokażesz swojemu dziecku, że można zrobić dosłownie coś z niczego i pokażesz mu z bliska, skąd bierze się jedzenie. Takie zajęcie nauczy młodego człowieka szacunku do pracy oraz przyrody. To bardzo cenne lekcje, które zostaną z nim do końca życia, a przeprowadzone będą w atrakcyjny i ciekawy sposób.  

Fot.: Sigmund/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*