Usuwanie plam powstałych na ubraniach nie należy do łatwych zadań. Jednak znając pewne wskazówki oraz domowe sposoby zdecydowanie prościej pozbędziesz się niechcianych przebarwień!
Plamy po winie, soku z porzeczek, kawie czy krwi to codzienny problem wielu osób. Takie zabrudzenia z pewnością nie należą do prostych do usunięcia. Na szczęście za pomocą sprawdzonych domowych metod oraz przy szybkim zareagowaniu można zniwelować znaczne ślady. W artykule podpowiemy, co warto stosować, na jaki rodzaj plam, aby rzeczywiście pozbyć się problemu.
Niekiedy stare domowe metody usuwania plam są lepsze i skuteczniejsze niż stosowanie nowoczesnych proszków chemicznych czy płynów wybielających. Nasze babcie nie bez powodu zawsze miały w domu schowany zapas octu czy sody. Są to jedne z wielu substancji, których można używać do niwelowania odbarwień. Do innych popularnych preparatów, które mogą pomóc i warto mieć na podorędziu, należą między innymi: szare mydło, amoniak, benzyna, sól, mleko, cytryna oraz spirytus.
Podstawową zasadą jest to, że im szybsza reakcja, tym większa szansa na to, że uda się usunąć plamę, a ta nie pozostawi na ubraniu większych przebarwień. Jeżeli na koszulkę czy sukienkę rozleje się kawa czy wino należy natychmiast ręcznie zaprać zabrudzone miejsce. Zaschnięta plama po takich produktach jest właściwie niemożliwa do usunięcia, a ubranie nadaje się do wyrzucenia. Jeśli to możliwe warto zabezpieczać się przed takim wypadkiem. Przykładowo, podczas gotowania można założyć fartuszek ochronny, żeby ustrzec się przed poplamieniem ulubionej bluzki. Również warto uważać z wybielaczami, które mogą pozostawić na tkaninie nieestetyczną odbarwioną poświatę. Do każdej plamy trzeba jednak dobierać odpowiednie metody. Wówczas istnieje największa szansa na sukces.
Przygotowaliśmy listę najczęstszych przebarwień, z którymi spotykamy się na co dzień. Oto kilka z najpopularniejszych plam, których można pozbyć się domowymi sposobami:
Koszulkę, na której pojawiły się odbarwienia po antyperspirancie, należy wyprać ręcznie w wodzie z mydłem i amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr wody).
Jeżeli nie zaszkodzi to tkaninie, plamę przelej wrzątkiem, a następnie posyp sodą oczyszczoną, zapierając w rękach. Jeżeli przebarwienie jest nieco zaschnięte lub nie chce zejść, pozostaw obrus czy ubranie na noc zamoczone w wodzie i rano spróbuj powtórzyć proces.
Polej spirytusem, pozostaw na kilka minut i następnie zapierz pod bieżącą wodą. Jeżeli trzeba, to powtórz kilka razy.
Są minimum dwie metody – możesz spróbować usunąć gumę za pomocą acetonowego zmywacza do paznokci lub zamrozić tkaninę i ją zeskrobać. Samą pozostałą plamę można wywabić płynem do naczyń lub octem spirytusowym.
Świeżą plamę polej wrzątkiem i upierz ręcznie. W przypadku zaschniętego śladu pocieraj szarym mydłem i polej wodą utlenioną. Innym domowym sposobem jest polanie zabrudzenia sokiem z cytryny i wystawienie na słońce, a po kilku dniach można wyprać normalnie ubranie.
Powstałe zabrudzenie należy zamoczyć na co najmniej godzinę w roztworze wody z octem, a następnie ręcznie wyprać, intensywnie pocierając plamę.
Przede wszystkim w przypadku kawy należy jak najszybciej zaprać plamę. Można dodatkowo posypać ją solą lub polać amoniakiem i jeszcze raz wyprać. Aby wzmocnić wywabiający efekt, można prać w wodzie mydlanej.
Świeżą plamę po krwi trzeba wyprać w zimnej wodzie z dużą ilością zwykłej soli kuchennej. W przypadku mocniejszych zabrudzeń, które nie chcą zejść, można pozostawić ubranie w takim roztworze, często zmieniając wodę. Po kilku takich cyklach można wyprać koszulkę czy spodnie w wodzie z mydłem.
Należy delikatnie pocierać punktowo plamę wacikiem ze zmywaczem do paznokci.
Chcąc usunąć zabrudzenie, należy przede wszystkim pamiętać, że oprócz wiedzy liczy się tu czas reakcji. Im szybciej zajmiemy się plamą, tym większa szansa, że nie zostawi na ubraniu trwałych śladów.
Przeczytaj też: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną? Podpowiadamy
Zdjęcie główne: Kabardins photo/ adobestock.com