Awokado dla urody. Podpowiadamy, jak samemu z jego pomocą stworzyć kosmetyki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Awokado dla urody. Podpowiadamy, jak samemu z jego pomocą stworzyć kosmetyki

Coraz więcej pań decyduje się robić kosmetyki samodzielnie. To doskonały pomysł, bowiem wówczas mamy pewność co do składu specyfiku. Poza tym takie preparaty są w pełni naturalne i bardzo skuteczne!

Kosmetyki domowej roboty cieszą się coraz większą popularnością. Są całkowicie naturalne, a więc i zdrowe dla naszej skóry czy organizmu. Poza tym użycie odpowiednich składników sprawia, że są dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, więc i ich skuteczność jest większa. Coraz większą popularnością cieszą się domowe maseczki z awokado. Owoc ten w ostatnich latach stał się nie tylko popularny w naszych kuchniach, ale dzięki swoim właściwościom sprawdził się też jako podstawowy składnik wielu kosmetyków. 

Awokado i jego cenne właściwości

Awokado jest owocem o wielu właściwościach odżywczych i leczniczych. W jego składzie znajdziemy m.in. kwas oleinowy, który obniża cholesterol czy ciśnienie krwi. Awokado pochodzi z południowego-środkowego Meksyku, a jego nazwa wzięła się od „Ahuacuatl”, co w języku, którym posługiwali się Aztekowie, oznacza ‘drzewo, na którym rosną jądra’. W Polsce można się też spotkać z nazwami takimi jak „smaczliwka” czy „gruszka aligatora”. 

Awokado jest źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki zawartym w nim tłuszczom wiele innych cennych składników jest lepiej przyswajalnych. To także źródło potasu. Meksykański owoc zawiera mnóstwo witamin: A, C, E, silnych przeciwutleniaczy, witamin z grupy B. Nie ma więc, co się dziwić, że znalazł też zastosowanie w kosmetyce. Polecany jest szczególnie dla skóry problematycznej, z bliznami, przesuszonej czy trądzikowej. Doskonale nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. 

fot. Anna Shvets/ pexels.com

Domowa maska na włosy z awokado i oleju kokosowego

Maska z awokado i oleju kokosowego doskonale odżywia i regeneruje włosy. Zmniejsza też ich porowatość oraz utratę białka. Warto, by robiły ją osoby ze zniszczonymi kosmykami i mające problem z puszeniem się włosów. Awokado tworzy na nich niewidzialną warstwę ochronną – zapobiega przesuszeniu oraz mikrouszkodzeniom. By wykonać taką maskę, potrzebujemy:

  • dojrzałe awokado,
  • 2–3 łyżki oleju kokosowego.

Awokado dokładnie rozgniatamy, tak by nie było żadnych grudek. Do powstałej papki dodajemy olej kokosowy. Całość mieszamy i nakładamy na całej długości włosów oraz wmasowujemy w skórę głowy. Następnie zakładamy czepek foliowy i zostawiamy na pół godziny. Później myjemy głowę letnią wodą oraz szamponem. Taką maskę warto stosować 2 razy w tygodniu. 

Maska do włosów z awokado, aloesem i miodem

Jeśli mamy naprawdę słabe włosy, wypadające, z rozdwojonymi końcówkami – warto stosować domową maskę z awokado, aloesem i miodem. To także doskonały preparat na problem puszących się, matowych, pozbawionych blasku włosów. Do zrobienia kosmetyku potrzebne są następujące składniki:

  • dojrzałe awokado,
  • 2 łyżki aloesu,
  • 2 łyżki miodu,
  • 2 lub 3 łyżki oleju kokosowego,
  • 1,5 łyżeczki soku z cytryny.

Wszystkie składniki wlewamy do miski i blendujemy na gładką papkę. Następnie nakładamy ją na całą długość włosów. Zakładamy czepek i czekamy około 25 minut. Później całość dokładnie zmywamy letnią wodą.

Nawilżająca maseczka na twarz z awokado

Awokado doskonale nawilża, więc warto, by po kosmetyki z tym owocem sięgały osoby o suchej skórze. By przygotować nawilżającą i odżywczą maseczkę potrzebne będą:

  • dojrzałe awokado,
  • żółtko,
  • łyżeczka miodu,
  • łyżeczka octu jabłkowego,
  • 2–3 łyżki oliwy z oliwek.

Obrane awokado rozgniatamy na gładką papkę, dodajemy miód, ocet i roztrzepane jajko. Całość dokładnie mieszamy. Następnie wlewamy oliwę z oliwek i ucieramy na jednolitą masę. Powstałą papkę aplikujemy na twarz i zostawiamy na 25–30 minut. Następnie dokładnie spłukujemy chłodną wodą. Warto stosować taki zabieg dwa razy w tygodniu. Już po pierwszym razie skóra powinna być zauważalnie bardziej nawilżona i odżywiona. 

Przeczytaj też: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną? Podpowiadamy

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/ pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Anna 25.02.2021

    Awokado to ja lubię, ale jeść! Kosmetyków jeszcze nie próbowałam… 😀