Jak dbać o srebrną biżuterię?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o srebrną biżuterię?

Srebrna biżuteria to klasyk wszechczasów. Z pewnością większość z nas ma w swojej szkatułce choćby jedną ozdobę wykonaną z tego szlachetnego kruszcu. Aby cieszyć się nią jak najdłużej, należy o nią odpowiednio dbać. Tylko wtedy jesteśmy w stanie sprawić, że srebrna biżuteria zawsze będzie prezentować się pięknie.

Jak przechowywać srebrną biżuterię?

Podstawą dbania o srebrną biżuterię jest jej właściwe przechowywanie. Niestety często zaniedbujemy ten krok, przez co nasze ozdoby szybciej ulegają zniszczeniu. Bezmyślnie wrzucamy je do szkatułki, nie rozwieszamy właściwie i zapominamy o odseparowaniu. W ten sposób nasza biżuteria może ulec licznym uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo narażamy ją na procesy chemiczne, które osłabiają jakość srebra.

Jak prawidłowo przechowywać srebrną biżuterię? Przede wszystkim nie dopuścić do tego, by poszczególne rodzaje miały ze sobą kontakt. Każdą sztukę należy przechowywać w oddzielnej przegródce lub na oddzielnym wieszaczku. Dzięki temu biżuteria nie będzie się rysowała ani plątała.

Srebrna biżuteria powinna być przechowywana z dala od światła dziennego, wilgoci oraz substancji chemicznych. Złym pomysłem jest trzymanie srebrnej biżuterii w łazience lub na parapecie. Metal może się wtedy utlenić i pojawią się na nim charakterystyczne żółte plamy.

Po dłuższym niewłaściwym przechowywaniu, srebrna biżuteria może zacząć czernieć. Warto więc przechowywać ją w specjalnej szkatułce, najlepiej wykonanej z drewna. Pojemniki metalowe lub szklane nie są niestety dobrym wyborem, gdyż materiały te źle reagują ze srebrem. Niedrogą alternatywą są woreczki strunowe, które uchronią ozdoby przed zarysowaniem i szkodliwym działaniem innych czynników zewnętrznych.

Jak prawidłowo użytkować srebrną biżuterię?

Również prawidłowe użytkowanie srebrnej biżuterii pozwoli nam zachować ją w lepszym stanie na dłużej. Pamiętajmy, by ściągać z siebie ozdoby na czas wykonywania domowych obowiązków. Nie powinny mieć one kontaktu z detergentami oraz innymi substancjami, których używamy do sprzątania.

Konieczne jest także zdejmowanie biżuterii na czas aktywności fizycznej. Ćwiczenia na siłowni, pływanie w basenie, bieganie – wszystko to może ją uszkodzić. Również na czas codziennej kąpieli oraz aplikowania kosmetyków na ciało warto odłożyć biżuterię na bok.

Jak czyścić srebrną biżuterię?

To normalne, że użytkując biżuterię narażamy ją na różnego typu zabrudzenia. Brud, kurz, bakterie, tłuszcz osadzają się na niej podczas noszenia. Należy więc pamiętać o regularnym czyszczeniu biżuterii. Rób to jak najdelikatniej, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Najlepiej wykonywać to przy pomocy specjalnej ściereczki do czyszczenia srebra, którą można kupić u jubilera.

Zdj. główne: Maxim Mox/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*