Sterylizacja i dezynfekcja – gdzie i dlaczego są potrzebne?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sterylizacja i dezynfekcja – gdzie i dlaczego są potrzebne?

Artykuł sponsorowany

Gabinety medyczne oraz kosmetyczne, to miejsca, które zawsze muszą być idealnie czyste i sterylne. Każda powierzchnia, na której wykonuje się bardziej lub mniej inwazyjne zabiegi, musi być zdezynfekowana. Dbanie o higienę w gabinetach medycznych i kosmetycznych to bezwzględny obowiązek. Zobacz, dlaczego i gdzie konieczna jest dezynfekcja oraz sterylizacja powierzchni i narzędzi.  

Sterylizacja narzędzi  

Metalowych narzędzi, które mają bezpośredni kontakt ze skórą pacjenta lub klienta, nie wystarczy tylko zdezynfekować. Konieczna jest ich profesjonalna sterylizacja w autoklawie. Tam, przez wysoką temperaturę wybijane są wszystkie bakterie, wirusy, grzyby i inne chorobotwórcze patogeny. Ten sposób dezynfekcji narzędzi jest jedynym, który zapewnia całkowite bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko zakażenia kolejnych klientów na przykład wirusem HIV, WZW typu B i C oraz chorobami skóry. Autoklaw dla swojego zakładu lub gabinetu możesz kupić na przykład na stronie https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy.html

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nawet w szpitalach panowało przekonanie, wystarczy spryskać narzędzia spirytusem czy opalić nad ogniem, aby było bezpieczne do przeprowadzenia zabiegu. Dziś na szczęście prawidłowa sterylizacja narzędzi w gabinetach lekarskich jest standardową praktyką, a niestosowanie się do tych zasad grozi wysokimi karami finansowymi oraz zamknięciem placówki i utratą prawa do wykonywania zawodu.

Kiedy sama dezynfekcja wystarczy?   

Sterylizacja tyczy się przede wszystkim narzędzi, które mają przebijać skórę lub naruszać jej powierzchnię. Również sprzęty, które mają kontakt z płynami ustrojowymi i fizjologicznymi muszą zostać poddane dokładnej sterylizacji. Dezynfekcja jest z kolei w zupełności wystarczająca w przypadku powierzchni płaskich, jak na przykład blaty czy stoły oraz akcesoria, które nie są używane do zabiegów inwazyjnych. Płyny do dezynfekcji są w stanie zabić większość drobnoustrojów, niektóre robią to nawet z dokładnością do 99,99%. Sterylizacja jest procesem w stu procentach skutecznym. W gabinecie kosmetycznym dezynfekcję powierzchni należy przeprowadzić po każdej klientce. Również po każdym użyciu należy sterylizować narzędzia oraz wyrzucać artykuły jednorazowego użytku. Zarówno jednorazowe przyrządy, jak i skuteczne płyny do dezynfekcji kupisz w internetowej hurtowni kosmetycznej https://activeshop.com.pl/

Gdzie potrzebna jest dezynfekcja i sterylizacja?   

Poza placówkami medycznymi i gabinetami kosmetycznymi, dezynfekcję i sterylizację należy stosować także w innych miejscach. Dokładnej dezynfekcji należy dokonywać także w salonach tatuażu i piercingu. Narzędzia używane do wykonywania tatuaży oraz przekłuć również muszą być sterylne i jednorazowe. Nie ma możliwości, by tym samym przyrządem obsłużyć więcej niż jedną osobę, gdyż igły i wymienne końcówki wykonane są z mieszanych materiałów, często z dodatkiem tworzyw sztucznych, przez co nie nadają się do sterylizacji w wysokiej temperaturze. Na szczęście te elementy są na tyle niedrogie, że bez problemu można wliczać je w koszt jednorazowej usługi. Przed wykonaniem zabiegu wszystkie powierzchnie należy zdezynfekować i pokryć folią, a tatuażysta lub piercer powinien mieć na dłoniach jednorazowe, sterylne rękawiczki.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Matilda Wormwood

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*