Sypialnia – jedno z najważniejszych pomieszczeń w Twoim domu. To tam odpoczywasz po ciężkim dniu pracy. Warto aby była to przestrzeń przyjazna, dobrze zorganizowana i przestronna. Jak taki efekt uzyskać, nawet gdy mamy do czynienia z małym, ciemnym pomieszczeniem?
Krok 1. Minimalizm
Zagracone pomieszczenie nie sprzyja spokojnej atmosferze relaksu. Pozbądź się zbędnych rzeczy, przeprowadź dokładną selekcję i to, czego nie potrzebujesz rozdaj znajomym lub oddaj na cele charytatywne. Jeżeli masz taką możliwość, przenieś biurko z komputerem do innego pomieszczenia w mieszkaniu. Rozdział praca-odpoczynek jest bardzo ważny nawet pracując w trybie zdalnym.
Krok 2. Przyjrzyj się ścianom w swojej sypialni.
Są ciemne i optycznie pomniejszają pomieszczenie? Mają jasny kolor ale wymagają odświeżenia? Przemalowanie ścian to najszybszy sposób na odmianę energii w pomieszczeniu. Podobnie możesz postąpić z meblami. Czarna czy brązowa komoda może wydać się zbyt przytłaczająca w małym pokoju. Naturalne, świeże kolory, takie jak błękit czy kojąca zieleń czy klasyczna biel rozjaśnią nawet najciemniejsze pomieszczenie, dodając mu optycznie kilka metrów więcej.
Krok 3. Wyjrzyj przez okno
Szare zasłony, stare i zniszczone żaluzje czy rolety nie spełniają dobrze swojej roli wpuszczania światła do pomieszczenia. Zadbaj o odpowiednią oprawę okna, aby we wszystkie poranki budziły cię promienie słońca.
Krok 4. Upiększanie i dodatki
Nawet w najmniejszym pokoiku znajdzie się miejsce na jakąś zieloną roślinę. Benefit może być ogromny – widok zieleni uspokaja, a sama roślina, odpowiednio wybrana, może filtrować powietrze. Paproć, sansewieria czy popularny skrzydłokwiat pochłaniają nie tylko dwutlenek węgla, ale również takie szkodliwe substancje jak benzen, formaldehyd czy amoniak.
Wymień pościel, wybierz ładną, kolorową narzutę i kilka ozdobnych poduszek. Wybierz taką kolorystykę i styl, które najbardziej odpowiadają Twojej osobowości. Najlepiej zaopatrz się w kilka podobnych kompletów i mieszaj je ze sobą. Wtedy Twoje łóżko nie będzie miało sztucznego, hotelowego charakteru.
Ostatnim dodatkowym akcentem jest oświetlenie. Jeżeli lubisz czytać w łóżku, zainstaluj niewielką nocną lampkę. Wieczorem, przed snem, przygaszone światło nada pomieszczeniu ciepłej, sennej atmosfery.
Przeczytaj też: Jak samodzielnie zrobić klosz do lampy?
Zdjęcie główne: Christopher Jolly/ unsplash.com