Jak samemu zrobić maseczkę ochronną? Podpowiadamy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak samemu zrobić maseczkę ochronną? Podpowiadamy

Obecnie maseczki ochronne to dodatek do każdej stylizacji. Skutecznie chronią przed przenoszeniem bakterii i wirusów. 

W sklepach pełno jest różnorodnych wzorów i kolorów tych wciąż popularnych akcesoriów. Często jednak nie odpowiadają nam swoim stylem, kolorem lub materiałem. Co więcej, maseczki ochronne są codziennie używane, więc potrzeba ich co najmniej kilka. W poniższym artykule przychodzimy z pomocą. Podpowiemy, jak stworzyć własnoręcznie maseczkę z wybranych przez siebie materiałów. 

Jak samodzielnie uszyć maseczkę bawełnianą? 

Uszycie ochronnej maseczki jest bardzo proste, nawet dla osób, które są początkujące. Przed przystąpieniem do pracy, należy stanowisko odkazić środkiem dezynfekującym, a następnie dokładnie wyczyścić i zdezynfekować ręce. 

Następnie należy przygotować niezbędne akcesoria, takie jak:

  • kawałek bawełnianego materiału,
  • dwa kawałki gumki o odpowiedniej długości,
  • cienki drucik,
  • igła i nitka lub maszyna do szycia,
  • nożyczki.

Po przygotowaniu powyższych rzeczy i zdezynfekowaniu rąk możesz przystąpić do pracy. Wykonanie maseczki ochronnej nawet laikom nie sprawia większych trudności. 

Sposób wykonania maseczki ochronnej – krok po kroku

Na początek z dostępnego materiału należy wykroić odpowiedni kształt maseczki. Jeśli korzystasz z bawełny ze wzorem, to formę musisz ułożyć prostopadle do zdobienia, a nie po skosie. Jest to niezwykle ważne, jeśli zrobisz tu błąd to materiał podczas szycia będzie nieestetycznie “falował”.

Z bawełny należy wykroić trzy elementy: 

  • prostokąt o wymiarach 16 cm x 17 cm (przód maseczki),
  • dwa mniejsze prostokąty o wymiarach 10 cm x 17 cm (tył maseczki, miejsce na filtr),
  • jeśli nie chcesz używać gumek, możesz wykroić z materiału 2 paski na troczki o wymiarach 2,5 cm × 80 cm.

Następnie na największym prostokącie za pomocą nacięć lub punktów możesz zaznaczyć miejsca na zakładki. Pierwszy punkt będzie położony 4 cm od górnej krawędzi maski. Następne będą znajdowały się w podanej od siebie odległości: 1 cm, 2 cm, 1 cm, 2 cm, 1 cm. Mając już wykrojony materiał, czynnością, jaką należy wykonać, jest zabezpieczenie brzegów maseczki. W tym celu obszywamy paski na troczki (o ile z nich korzystamy) oraz prostokąty tworzące kieszonkę na filtr. Następnie zszywamy powstałe prostokąty z materiału. Elementy należy tak ułożyć, aby brzegi przodu łączyły się z brzegami podszewki. Prostokąty muszą być ułożone do siebie prawymi stronami tkaniny. Następnie zszyj dłuższe brzegi prostokątów. W ten sposób po bokach powstanie miejsce na dodatkowy filtr. Po wykonaniu przeszyć przerzuć materiał na prawą stronę. 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest usztywnienie nosa. Nie jest ono konieczne, jednak często wymagane. Maseczka ochronna bez usztywnienia często się zsuwa, skutkując nieefektywną ochroną naszego zdrowia. Usztywnienia nosa powstaje przy pomocy cienkiego drucika. Dobrze jeśli jest on w miarę elastyczny. Element powinien mieć 17 cm, czyli wymiarem odpowiadać dłuższej krawędzi prostokąta. Aby przygotować tunel na drucik, należy górną część maseczki zawinąć, a następnie przeszyć. Wykonuje się to już na prawej stronie materiału. Najlepiej wcześniej przyłożyć drucik i wymierzyć, jak szeroki powinien być tunel. Po wykonaniu tej czynności przystępujemy do formowania zakładek. Przed tym należy oba brzegi maseczki przeszyć. Dzięki temu warstwy materiału nie będą się przesuwać. Jeśli chcesz wykonać równe zakładki, musisz złożyć brzegi maseczki zgodnie z wyznaczonymi wcześniej punktami. W rezultacie otrzymasz 3 zakładki, które następnie należy przeszyć i wyprasować. 

Ostatnią czynność stanowi przyszycie troczki do boków maseczki. Mogą być to samodzielnie wykonane paski lub kupione w pasmanterii gumki. Troczki przyszywamy po wewnętrznej stronie maseczki. Gdy maseczka jest już gotowa, polecamy obciąć wszystkie wystające nitki, nanieść estetyczne poprawki oraz ją uprasować. Na koniec niezbędna jest dezynfekcja. Pamiętaj, że maseczki muszą być prane w 60°C, ponieważ tylko ta temperatura usuwa z nich wszystkie bakterie i je dostatecznie dezynfekuje. 

Przeczytaj też: Awokado dla urody. Podpowiadamy, jak samemu za pomocą tego owocu stworzyć świetnie działające kosmetyki

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*