Artykuł sponsorowany
Moda wraca jak bumerang co kilkadziesiąt lat. Obecnie na salonach króluje klimat rodem z PRL-u, co znaczy, że czas zejść do piwnicy, by odkopać i przerobić starą komodę czy meblościankę. Wielu z nas nadal trzyma stare meble, które teraz, po latach mogą przydać się do stworzenia niepowtarzalnego wnętrza. Zobacz, jak przerobić i odświeżyć meble po dziadkach.
W starych meblach lakierowanych, najczęściej pojawiającym się problemem jest popękany lub odpryskujący lakier. Przez wiele lat i przetrzymywanie w nieodpowiednich warunkach, powłoka na meblach niszczy się i przestaje wyglądać estetycznie. Na szczęście można naprawić to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy całkowicie zeszlifować istniejący już, stary lakier do surowego drewna i nałożyć go na nowo. To również okazja, by na przykład zmienić kolor drewna, ponieważ przed ponownym lakierowaniem możesz potraktować je impregnatem lub bejcą do drewna. W ten sposób możesz także unowocześnić zabytkowy mebel i dopasować go do reszty wyposażenia domu. Po zeszlifowaniu i ewentualnym pomalowaniu drewna na inny kolor możesz nałożyć na mebel lakier, zgodnie z zaleceniami producenta.
Często okazuje się, że w meblach z przeszłości za mało jest miejsca do przechowywania, przez co stają się one niepraktyczne. Jest jednak na to bardzo prosty sposób. Ilość miejsca na koszyczki, kartony i drobiazgi możesz zwiększyć montując w szafce dodatkowe półki. Jeśli na prętach umieścisz zwykłe płyty meblowe, które można z powodzeniem kupić w sklepie budowlanym, meblowym lub online. Dzięki nim możesz podzielić jedną, wysoką półkę na dwie niższe i zyskać tym samym mnóstwo nowego miejsca. Płyty możesz ustawić także pionowo i podzielić półki na segmenty. Ta możliwość daje Ci całkowitą dowolność w dopasowywaniu nawet starych szafek do swoich potrzeb. Nie tylko szwedzki sklep meblowy oferuje możliwość personalizacji swoich mebli!
Problematyczne są meble z elementami metalowymi, ponieważ cięcie stali nie jest czymś, co może wykonać każdy. Wymaga to profesjonalnego sprzętu oraz umiejętności, których nie nabywa się z dnia na dzień. Blaszane czy stalowe elementy dużo łatwiej jest po prostu oddać w ręce specjalisty lub, jeśli jest taka możliwość, odkręcić i umieścić w innym miejscu. Bez cięcia metalu możesz przerobić takie elementy, malując je na inny kolor lub odkształcając blachę w nowoczesny sposób. Bez cięcia, można przerobić metalowe meble lub ich elementy całkiem niskim kosztem. Możesz też zrobić z nich inne ozdoby czy całkowicie nowe meble. Dla wszystkiego znajdzie się nowe zastosowanie, zwłaszcza, jeśli usuniesz starą farbę i pokryjesz metal nową warstwą, nabierze on całkowicie nowego charakteru.
Przerabianie starych mebli to bardzo przyjazna dla środowiska praktyka, dzięki której mamy szansę na zredukowanie emisji smogu, zanieczyszczenia wody i gleby. Do wyprodukowania nowych mebli potrzebne są dziesiątki tysięcy litrów wody, wycinka drzew oraz mnóstwo energii, zasilającej maszyny produkcyjne. Jeśli ekologia jest bliska Twojemu sercu, lubisz styl vintage oraz majsterkowanie, na pewno spodoba Ci się przerabianie mebli sprzed lat. Dzięki temu możesz też zaoszczędzić sporo pieniędzy, zamiast kupować kolejne meble, a wyrzucać piękne antyki, które można odrestaurować i stworzyć w swoim domu wnętrze z duszą.
Przeczytaj też: Chcesz odświeżyć wygląd swojego krzesła lub fotela? Podpowiadamy, jak to zrobić w modny sposób
Zdjęcie główne: Curtis Adams/ pexels.com