Jak prać ręcznie jedwab? Podpowiadamy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak prać ręcznie jedwab? Podpowiadamy

Jedwabna odzież to dobro luksusowe. Ceny jedwabnych bluzek, koszul czy apaszek potrafią przyprawić o zawrót głowy. Mając w szafie tak wyjątkową garderobę, musimy wiedzieć, jak o nią dbać, aby jej nie zniszczyć.

Jedwabna odzież to wyjątkowo elegancki, drogi i delikatny produkt. Wymaga on więc szczególnego traktowania, również podczas tak prozaicznej czynności, jak pranie. Wrzucenie jedwabiu do pralki nie wchodzi w rachubę. Konieczne jest oddanie go do czyszczenia lub samodzielne, ręczne pranie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Krok pierwszy – odpowiednia temperatura

Jedwab nie lubi prania w wysokiej temperaturze. Chcąc uniknąć skurczenia się materiału oraz dbając o trwałość koloru, jedwabną odzież pierzmy zawsze w chłodnej wodzie. Pierwszym krokiem w ręcznym praniu jedwabiu jest nalanie odpowiedniej ilości zimnej wody do miski.

Krok drugi – detergent

Kolejnym etapem jest dodanie do wody detergentu. Środek do prania jedwabiu powinien być możliwie delikatny. Tylko wówczas unikniemy zniszczenia materiału oraz wyblaknięcia koloru. W sklepach znajdziemy środki przeznaczone do prania jedwabiu. Dobrze sprawdzą się także detergenty oznaczone jako delikatny środek piorący, proszek lub płyn do wełny albo środek do prania dziecięcych ubranek.

Krok trzeci – pranie

Mając przygotowaną miskę z chłodną wodą i detergentem możemy przejść do prania. Jedwab wkładamy do roztworu i delikatnie ugniatając, pierzemy w dłoniach. Przed praniem warto ściągnąć z palców pierścionki, aby przypadkiem nie zahaczyć jedwabnej tkaniny. Unikamy szorowania i gwałtownego pocierania tkaniny, a także pozostawiania ubrania do namoczenia. Jedwab może się moczyć przez maksymalnie 30 minut.

Krok czwarty – płukanie i suszenie

Po ręcznym wypraniu jedwabiu tkaninę należy wypłukać pod bieżącą, zimną wodą. Chcąc zachować kolor tkaniny na dłużej, do ostatniego płukania możemy użyć wody z octem. Następnie przechodzimy do odciskania. Robimy to delikatnie, unikając mocnego wykręcania jedwabiu.

Jedwabną odzież najlepiej suszyć na płasko – rozkładając ją na ręczniku. Drugą opcją jest pozostawienie materiału do ocieknięcia na płasko i po pozbyciu się nadmiaru wody rozwieszenie ubrania i wysuszenia na wietrze. Należy jednak znaleźć miejsce osłonięte od słońca. Jego promienie mogą sprawić, że kolor wyblaknie.

Jak wywabić plamę z jedwabiu?

Jeżeli zdarzy się nam poplamić jedwab tłuszczem, możemy spróbować wywabić plamę przy pomocy talku lub mąki ziemniaczanej. Plamę obficie posypujemy talkiem lub mąką i pozostawiamy na 10 minut. Po tym czasie na proszku układamy bibułę i delikatnie przykładamy żelazko. Plama powinna zniknąć.

Ręczne pranie jedwabiu – dodatkowe uwagi

Ręczne pranie jedwabiu nie jest trudne ani czasochłonne. Przy przestrzeganiu kilku prostych reguł jest także bezpieczne. Najważniejsze, aby cały proces przeprowadzić delikatnie. 

Nie bez znaczenia jest także jakość wody, której używamy do prania. Im bardziej miękka woda, tym lepiej dla jedwabnej tkaniny. Twarda woda może naruszyć delikatną strukturę jedwabiu i doprowadzić do jego zniszczenia.

Ostatnim etapem prania jedwabnej odzieży jest jej prasowanie. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem prasowania wyczyścić stopkę żelazka oraz ustawić program na jedwab. Tkanina powinna być lekko wilgotna i obrócona na lewą stronę. Przed prasowaniem warto przeprowadzić szybki test i czubkiem stopki żelazka dotknąć niewielkiego fragmentu jedwabnej tkaniny w niewidocznym miejscu. W momencie zauważenia plam, osmalenia lub przyklejenia, proces prasowania trzeba niezwłocznie przerwać.

Zdj. główne: Divazus Fabric Store/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*