Plamy, jakie zostawia sól drogowa, są w stanie uszkodzić nawet bardzo trwałe buty z naturalnej skóry. Sprawdź, jak nieinwazyjnie usunąć ślady po soli z butów.
Jeżeli szybko zareagujesz na plamy z soli, jesteś w stanie sobie z nimi poradzić, nawet jeżeli są obszerne. Postępując w odpowiedni sposób, nie zniszczysz obuwia. Poniżej przedstawiamy domowe oraz profesjonalne sposoby na tego rodzaju zanieczyszczenia.
Jednym z najbardziej znanych sposobów na domowe oczyszczanie butów z soli drogowej jest użycie skórki od chleba, a właściwie jej wewnętrznej strony. Pieczywo pomoże w prosty sposób wchłonąć zanieczyszczenia z soli.
Do czyszczenia plam z soli umiejscowionych na butach ze skóry naturalnej z powodzeniem możesz użyć roztworu przygotowanego z jednej łyżki octu spożywczego i szklanki wody. Nie odbarwi to skóry, natomiast pomoże zlikwidować uciążliwe plamy. Nie musisz się również martwić o zapach – ulatnia się on bardzo szybko.
Plamy z soli możesz próbować usunąć za pomocą wody z płynem do naczyń. Wystarczy, że połączysz pięć kropli płynu z połową szklanki wody. Otrzymaną mieszaniną przetrzyj but i daj mu czas na wyschnięcie. Jeżeli jest taka potrzeba – powtórz tę czynność.
Jeżeli tak, podgrzej je – ciepłe mleko to stara, babcina metoda na czyszczenie butów ze śladów soli drogowej. Miękką ściereczkę zamocz w ciepłym mleku i przetrzyj nią miejsce z plamą. Jest to bardzo skuteczna metoda, ale będzie ona wymagała prawdopodobnie powtórzenia, jeżeli plama jest spora.
Zimowe, skórzane buty możesz wyczyścić z plam po soli za pomocą mieszanki wody z sokiem z cytryny w proporcji 1:1.
Domowe sposoby czyszczenia skórzanego obuwia mają swoje zalety, ale nie jest tajemnicą, że najbardziej skuteczne będzie użycie profesjonalnych środków do pielęgnacji. Znajdziesz je w sklepach obuwniczych lub w ofercie sklepów internetowych. Zwróć uwagę, gdy będziesz wybierać środek czyszczący, czy jest on przeznaczony do rodzaju butów, które posiadasz.
Czyszczenie butów wykonanych z zamszu jest zdecydowanie trudniejsze niż tych skórzanych. Zamsz posiada włoskowatą fakturę, która łatwo ulega zniszczeniu w zetknięciu z solą, jak również w trakcie późniejszego czyszczenia. Z tego powodu warto być ostrożnym. Na początku przetrzyj obuwie wilgotną ściereczką tak, aby pozbyć się powierzchownych zanieczyszczeń. Kiedy buty przeschną, użyj specjalnej gumowej szczoteczki przeznaczonej do czyszczenia zamszu. Za jej pomocą usuniesz resztki soli. Resztę chlorku sodu wywabisz przez użycie szmatki zwilżonej w ciepłym mleku lub w mieszaninie wody i octu. Na koniec odstaw obuwie do wysuszenia, ale nigdy nie susz go na grzejniku ani w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie ciepła.
Zdj. główne: Arūnas Naujokas/unsplash.com