Co zrobić ze starymi jeansami? Oto 11 sposobów na ich metamorfozę

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Co zrobić ze starymi jeansami? Oto 11 sposobów na ich metamorfozę

Aby przerobić swoje znoszone jeansy, nie potrzebujesz pomocy krawcowej, nie musisz nawet używać maszyny do szycia. Sprawdź, co możesz z nich wyczarować zupełnie samodzielnie.

1.       Jeansy z koronką

Wybierz miejsca, w których chcesz zrobić nacięcia na jeansach i zaznacz je kredą (która później łatwo się spierze). Następnie przyłóż do nogawki linijkę (analogicznie możesz postępować z drugą nogawką – wszystko zależy od Twojego projektu), odmierz fragment, w który wszyjesz koronkę i ponownie zakreśl go kredą. Po wycięciu go nożyczkami przejdź do wewnętrznej strony spodni i przyszyj materiał w tym samym kolorze co koronka. Ostatnim krokiem jest powrót do strony wierzchniej i wszycie koronki białą nicią.

2.       Fantazyjny wzór na spodniach

Rozcieńcz wybielacz wodą, a następnie włóż gumową rękawiczkę i zanurz gąbkę w otrzymanym roztworze. Przy jej pomocy ,,namaluj” dowolny wzór na jeansach. Nie zapomnij o wypraniu ich przed ponownym założeniem.

3.       Jeansowa maskotka

W tym przypadku maszyna do szycia będzie sporym ułatwieniem. Najpierw wytnij tylną kieszeń spodni, napełnij ją watą i zaszyj. Fragment nogawki zegnij tak, by utworzyć nakładające się na siebie warstwy. Narysuj kredą cztery łapki oraz głowę i wytnij je, a następnie obszyj. Każdą z tych części wyściel watą. Zszyj wszystkie elementy tak, by przypominały żółwia. Do główki doklej oczy, a na łapkach wyszyj pazurki.

4.       Jeansy z naszyciami

Aby stworzyć naszycia, będziesz potrzebowała kilku chustek w różnych wzorach. Wytnij z nich kwadratowe lub prostokątne fragmenty i przyszyj do spodni tak, by równomiernie pokryły całą nogawkę (nogawki) lub tylko jej część. Możesz ułatwić sobie pracę, używając kleju do tkanin.

5.       Malowane krótkie spodenki

Pod spodenki podłóż gazetę albo inny materiał, aby nie zabrudzić stołu. Na prawej nogawce w równych odstępach przyklej poziome paski, a przestrzeń między nimi pomaluj białą farbą do tkanin. Wytnij gwiazdki z wydrukowanego wcześniej szablonu, przyłóż go do drugiej nogawki i pomaluj wzór tą samą farbą. W tym czasie paski powinny już wyschnąć – zaklej je i tym razem użyj do kolorowania czerwonego barwnika. Kiedy całość wyschnie, zastanów się, jaką bluzkę i dodatki dobierzesz do swoich spodenek ze wzorem nawiązującym do flagi USA. Pamiętaj jednak, że powyższy szablon to jedna z wielu możliwości.

6.       Piórnik handmade

Na wybranej nogawce naszkicuj kształt piórnika o dowolnej wielkości. Wytnij tę część oraz dwa fragmenty z pasa spodni. Te ostatnie obszyj tasiemką w Twoim ulubionym kolorze i przyszyj na środku materiału tak, by utworzyły bok piórnika. Na końcu wszyj zamek błyskawiczny. Aby spersonalizować jego wygląd, możesz użyć wszywek, przypinek albo farby do tkanin. Ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia.

7.       Jeansy z dziurami

Tak jak w przypadku jeansów koronkowych, zaznacz kredą miejsca, które chcesz wyciąć. Aby mieć pewność, że nie przedziurawisz ich z drugiej strony, włóż pod pierwszą warstwę kawałek kartonu. Po zrobieniu nacięć weź pęsetę i wyjmij część nitek, aby zrobić dziury o odpowiedniej wielkości. Na koniec szybkimi, ale delikatnymi pociągnięciami przetrzyj je maszynką do golenia. 

8.       Autorskie rysunki

Jeśli posiadasz talent plastyczny lub znasz kogoś, kto chętnie Ci pomoże, wypróbuj ten sposób. Przy użyciu farb do tkanin oraz ewentualnie gotowego szablonu, można ozdobić dowolnym malunkiem całe spodnie lub tylko np. ich tylne kieszenie. 

9.       Jeansowa kieszonka na telefon

Idealny pomysł dla osób, które już postanowiły rozstać się ze swoimi spodniami, ale wciąż chciałyby wykorzystać ich materiał. Najpierw wytnij z nich kieszeń i przeszycie na nogawce. Zszyj je tak, aby drugi fragment utworzył uchwyt. W tak powstałą kieszonkę możesz włożyć telefon i zawiesić na ładowarce podpiętej do gniazdka elektrycznego. Dzięki temu nie będziesz musiała martwić się kontaktem usytuowanym za daleko od stołu czy parapetu.

10.   Spodnie z pazurkami?

Na każdej nogawce wytnij prostokąt na wysokości kolan. Kredą naszkicuj nad każdym z nich koci pyszczek – nosek, oczy i wąsy. Wąskim pędzelkiem nałóż na rysunek farbę do tkanin. Tym prostym sposobem wzbogacisz swoją garderobę o ,,kocie” spodnie. Oczywiście nie jest to jedyne zwierzę, które możesz odwzorować.

11.   Dowolne dodatki

Aplikacje, hafty, naszywki, przypinki – ozdobienie nimi spodni jest bardzo proste, a efekt na pewno przypadnie Ci do gustu. I za każdym razem może wyglądać inaczej.

Przeczytaj też: Masz w szafie rozciągnięte jeansy? Zanim się ich pozbędziesz, spróbuj tych metod “zmniejszania”

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*