Artykuł sponsorowany
Kolagen jest najważniejszym, a zarazem najpowszechniejszym białkiem strukturalnym, występującym naturalnie w organizmie każdego człowieka. Łączy ze sobą komórki skóry, kości oraz ścięgien, dzięki czemu tkanki stają się odporne na rozciąganie.
Kolagen stanowi aż 30% wszystkich białek znajdujących się w organizmie człowieka. W przypadku skóry jest to aż 70% całej jej białkowej struktury. Jest białkiem fibrylarnym, a jego włókna składają się z trzech zwiniętych łańcuchów, gdzie każdy z nich zbudowany jest z 1400 aminokwasów. Najważniejsze z nich to prolina, glicyna, glutamina i arginina.
Typów kolagenu, występujących w ludzkim organizmie, jest kilka. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi cechami strukturalnymi, funkcjonalnymi oraz budową i składem chemicznym. Wszystkie jednak wpływają na wygląd i kondycję naszej skory, a także na stan kości, stawów, organów wewnętrznych, naczyń krwionośnych itd.
Jedną z głównych funkcji kolagenu jest zapewnienie nam młodego i świeżego wyglądu. Nie bez powodu więc potocznie jest nazywany białkiem młodości. Kolagen naturalny sprawia, że nasza skóra jest miękka, gładka, jędrna, sprężysta oraz elastyczna. Nie pojawiają się na niej bruzdy i zmarszczki, a owal twarzy jest nienagannie zachowany. Dodatkowo, organizm, który charakteryzuje się wysokim poziomem kolagenu, nie musi martwić się kwestiami rozstępów, cellulitu i worków pod oczami. Białko to odpowiada także za doskonałą kondycję włosów i paznokci.
Nie wszystkie zalety kolagenu widoczne są gołym okiem. Białko to stanowi przecież budulec stawów, mięśni, kości, ścięgien, organów wewnętrznych oraz kości. Jego wysoki poziom i regularna suplementacja sprawia, że dłużej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. To dzięki niemu rany szybciej się goją, a kości sprawniej zrastają. Kolagen sprawia, że nasze naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, dzięki czemu krew płynie sprawniej. Za jego przyczyną stawy i ścięgna funkcjonują prawidłowo, a my możemy korzystać z pełnego zakresu ruchów.
Organizm człowieka ma zdolność do naturalnej syntezy kolagenu, jednak spada ona wraz z upływem lat. Mniej więcej od 25 roku życia jego produkcja zaczyna spadać, co może prowadzić do niedoborów. Wpływ na to ma również niewłaściwa dieta, bogata w cukry, palenie tytoniu, opalanie się, zanieczyszczenie powietrza oraz stres. Pierwszym zauważalnym objawem niedoboru kolagenu jest utrata jędrności i sprężystości skóry. Nie należy jednak zwlekać z suplementacją kolagenu aż do pojawienia się pierwszych zmarszczek. Należy pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, by nie dopuścić do powstania nieodwracalnych zmian.
Preparaty z kolagenem, dostępne są w asortymencie sklepu internetowego kolagen.pl. Zarówno kosmetyki, jak i suplementy diety sprawiają, że możemy cieszyć się jędrną skórą oraz mocnymi stawami przez długie lata.
Fot.: Felipe Pick Costa/pexels.com