Własnoręcznie wykonana czapka to świetna okazja, żeby poczuć się jak projektantka mody. Można dopasować dowolne kolory, wzory oraz sam kształt. Ponadto czapki, zwłaszcza te wykonane z wełny, to wspaniały zimowy element garderoby, który będzie się sprawdzał przez wiele lat. Można zaszaleć i zrobić do kompletu także szalik oraz rękawiczki. Zobacz, jak wykonać taki autorski projekt.
Aktualnie w sklepach dostać można w zasadzie każdy model czapki. Jednak nie wszystkie prezentują sobą satysfakcjonujący poziom jakości. Wówczas najlepiej zdecydować się na samodzielne zrobienie czapki, według własnego projektu i pomysłu. Ponadto takie robótki ręczne sprawiają, że można się uspokoić i zrelaksować, a satysfakcja po wykonaniu zdania jest ogromna!
Czapka zrobiona na drutach to klasyk. Wielu z nas chodziło w takich cudeńkach wykonanych przez mamę czy babcię. Są ciepłe, pełne miłości i bardzo nietuzinkowe. Możemy być pewne, że nie spotkamy drugiej osoby w dokładnie takiej samej czapce. Oto jak ją wykonać!
Po pierwsze włóczka – polecane są te wykonane w 50 proc. z wełny i 50 proc. z akrylu. Takie proporcje najlepiej nadają się na czapkę. Odpowiedni motek to taki o wadze 100 gramów i długości 100 metrów. Oczywiście, jeśli szyjesz standardowych rozmiarów czapkę dla osoby dorosłej.
Po drugie dobrej jakości druty. Te, które znakomicie sprawdzą się do zrobienia czapki, to numery 6 i 7. Mają idealną długość i są bardzo wygodne. Do tego wykonane przez nie sploty będą najlepiej chronić głowę przed zimnem, a do tego świetnie się prezentować.
Po trzecie plan. Zanim rozpoczniesz pracę, dobrze jest rozrysować projekt czapki oraz dobrać subtelne ozdoby, takie jak pompon czy naszywki. Ponadto zmierz wielkość swojej głowy, aby czapka nie była za mała. Za duża czapka może ciekawie się prezentować, jednak wersja, która nie zakrywa uszu, może okazać się po prostu niepraktyczna.
Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś do czynienia z robieniem ubrań na drutach, warto nieco poćwiczyć, zwłaszcza proste konstrukcje. Dopiero gdy nabierzesz wprawy, zabierz się za robienie czapki. Zatem zaczynamy!
Wychodzimy z założenia, że im prościej, tym lepiej. Zaczynamy zatem od prostego ściegu, który jest przy tym także efektowny. Na wstępie należy nabrać 61 oczek, przy czym pierwsze i ostatnie przerabiamy razem. Następnie dziergamy ściągaczem 2/2 7 rzędów na drutach numer 7. Kolejno zmieniamy druty na rozmiar osiem i wykonujemy ścieg tak, aby prawe oczka były nad lewymi, a lewe nad prawymi, czyli naprzemiennie. W tym przypadku zmiana następuje co drugi rząd. Wówczas powstanie ciekawy ścieg o efekcie 3D.
Po wykonaniu 44 rzędów liczba oczek została zredukowana o połowę. Później przerabiamy po 2 oczka razem. Aby było prościej, warto zrobić to w ten sposób: 2 prawe oczka razem na prawo i 2 lewe oczka razem na lewo. W ostatnim rzędzie oczka powinny być ustawione według wzoru, czyli prawe nad prawymi, a lewe nad lewymi. Gdy czapka jest już gotowa, należy zakończyć robótkę. Koniec włóczki trzeba przeciągnąć przez wszystkie oczka. Warto pamiętać, że trzeba to zrobić mocno, a na koniec wszystko powinno zostać zszyte po lewej stronie czapki.
Do wykonania porządnej zimowej czapki wystarczy jeden motek wełny. Jedną z najcieplejszych włóczek jest Alpina, która znakomicie sprawdzi się nawet na bardzo duże mrozy.
Zdj. główne: Fábio Alves/unsplash.com