Kapelusz to modny dodatek, który doda każdej stylizacji niepowtarzalnego charakteru. Każdy, kto chce być na bieżąco z obowiązującymi trendami, powinien mieć w swojej szafie choć jedno nakrycie głowy tego typu. Dziś podpowiadamy, jak sprawić, by nasz kapelusz prezentował się oryginalnie, oraz jak o niego dbać, by jak najdłużej zachować go w nienagannym stanie!
Jesienny kapelusz wygląda naprawdę dobrze wtedy, gdy jest do nas jak najbardziej dopasowany. Warto mieć to na uwadze już przy wyborze nakrycia głowy. Niezwykle istotny jest jego kolor. Choć z jesienią zazwyczaj kojarzą nam się ciepłe barwy, takie jak brąz, bordo i pomarańcz, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na kapelusz w nieco bardziej szalonym kolorze. Najważniejsze, żebyśmy dobrze się w nim czuły.
Jeżeli masz w swojej szafie kapelusz, ale nie czujesz się w nim dobrze, możesz to zmienić. Czasem nie potrzeba wiele, by nadać nakryciu głowy zupełnie inny charakter. Wystarczy nad rondem przewiązać wstążkę w ulubionym kolorze. Możesz przypiąć ją na gładko agrafką lub zawiązać na kokardę. Jako ozdoba kapelusza świetnie sprawdzą się również kolorowe przypinki.
Aby jesienny kapelusz służył nam jak najdłużej, należy o niego odpowiednio dbać. Jeżeli Twój kapelusz jest uszyty z filcu, należy go od czasu do czasu szczotkować, by usunąć z niego kurz i inne osadzające się zanieczyszczenia. Najlepiej jest robić to szczotką z naturalnego włosia, w kolorze dopasowanym do nakrycia głowy – jasne kapelusze czyścimy szczotką z jasnym włosiem, a ciemne – z ciemnym.
Jeśli zamoczysz swój kapelusz, np. podczas deszczu, pozostaw go do swobodnego wyschnięcia na płaskiej powierzchni. Pod żadnym pozorem nie susz go suszarką, gdyż może się zdeformować.
Na skutek wielokrotnego noszenia, rondo naszego kapelusza może lekko opadać. Są sposoby, by to naprawić. Potrzebny będzie krochmal – gotowy lub przygotowany samemu w domu z mąki ziemniaczanej. Po wykrochmaleniu, pozostaw kapelusz do wyschnięcia na płaskiej powierzchni, by uniknąć odkształcenia.
Od długiego trzymania kapelusza w szafie jego forma może się zdeformować. Nie oznacza to jednak, że nasze nakrycie głowy nadaje się do wyrzucenia. Możemy spróbować je naprawić. Filcowy kapelusz potrzymaj nad gorącym czajnikiem lub garnkiem z gotującą się wodą. Pod wpływem pary materiał stanie się bardziej elastyczny i w łatwy sposób wymodelujemy go palcami. Gdy przywrócisz kapeluszowi pierwotną formę, pozostaw go do wyschnięcia.
Jeżeli znalazłaś swój wymarzony kapelusz na jesień, ale jest on dla Ciebie za duży, jest na to sposób! Wystarczy wszyć od wewnętrznej strony kawałek gumki, którą bez problemu kupisz w każdej pasmanterii. Tym sposobem, zmniejszysz kapelusz o ok. 1 cm w obwodzie. Jeżeli nadal jest na Ciebie za duży, musisz oddać go w ręce specjalistów.
Rozciąganie kapelusza jest nieco bardziej skomplikowane niż zwężanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć się tego zadania. Zwilż nakrycie głowy wodą, a następnie włóż do środka jakiś okrągły przedmiot, który będzie go rozpychał, i pozostaw do wyschnięcia. Pomóc może także intensywne rozciąganie kapelusza dłońmi. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie działania mogą negatywnie wpłynąć na stan materiału.
Zdj. główne: Pablo E. Ortiz/unsplash.com