Jak dbać o zamszowe buty?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o zamszowe buty?

Buty zamszowe to specyficzny rodzaj obuwia, który charakteryzuje się zarówno świetnym wyglądem, jak i wygodą. Pasują do wielu stylizacji, a zazwyczaj są też lżejsze od butów wykonanych ze skóry licowej. Wymagają jednak wyjątkowej pielęgnacji. Sprawdź, jak pielęgnować buty zamszowe, by służyły Ci przez lata. 

Koniecznie zaimpregnuj obuwie!

Buty zamszowe są wyjątkowo podatne na wszelkie uszkodzenia. Jednym z czynników je powodujących jest woda. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje obuwie po kilku dniach wyglądało nieestetycznie, musisz regularnie je pokrywać impregnatem do skóry zamszowej. Rób to przynajmniej raz na dwa tygodnie, a jeżeli buty będą narażone na działanie wilgoci, śmiało możesz impregnować je częściej. Ponadto dobrym pomysłem będzie aplikowanie impregnatu tuż przed wyjściem z domu. 

Jak aplikować impregnat?

Przede wszystkim na oczyszczone obuwie. Przed nałożeniem impregnatu wyczyść buty za pomocą szczoteczki do skór zamszowych. Stosuj się do wytycznych producenta na opakowaniu. Pamiętaj również, aby nie przesadzać z ilością sprayu, a wcześniej sprawdzić jego działanie w mało widocznym miejscu buta. 

Jak czyścić obuwie zamszowe? 

Czyszczenie obuwia wykonanego ze skóry zamszowej znacznie różni się od usuwania brudu ze skóry licowej. Podstawową różnicą jest fakt, że czyści się je na sucho. Najlepszą metodą jest szczotkowanie butów przy użyciu odpowiednio dobranej szczotki. Te o dłuższym włosiu skuteczniej czyści się za pomocą szczotek mosiężnych, a te o krótkim – krepowych. 

W żadnym wypadku nie używaj jednak szczoteczki do zębów! Nie jest ona przeznaczona do tego typu użytku.

Technika szczotkowania zamszu

Szczotkowanie zamszu powinniśmy wykonywać pod włos. W przypadku bardziej problematycznych plam warto użyć specjalnej gumki do zamszu. To narzędzie niesamowicie skuteczne, idealnie ściąga zabrudzenia.

Mycie butów zamszowych

Istnieje wyjątek od reguły, która mówi, że zamsz czyścimy na sucho. Może to być przypadek, kiedy zamsz bardzo mocno przeniknął wilgocią. Wtedy gumka do zamszu nie będzie odpowiednia, będzie jednak potrzebny szampon do skór. Po czym poznać, że buty zamszowe potrzebują mycia? Najlepszym sposobem będzie dokładne ich wyszczotkowanie i opracowanie gumką do zamszu. Jeśli zabrudzenia dalej są widoczne – brud dotarł do głębszych warstw obuwia. 

Co to renowator do zamszu?

Może posiadasz w domu buty zamszowe, które wydają się już zbyt zniszczone, aby je nosić? Daj im jeszcze szansę! W takich przypadkach pomoże renowator do zamszu. Produkt w odpowiednim kolorze da butom nowe życie i sprawi, że będą wyglądały jak nowe!

Uważaj na słońce!

Słońce nie jest dla zamszu przyjazne. Długotrwała ekspozycja zamszu na jego działanie sprawi, że kolor straci intensywność. Przechowuj więc obuwie w miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne.

Zdj. główne: Hermes Rivera/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*