Artykuł sponsorowany
Haft to piękna i szlachetna sztuka, a ponadto zajmujące hobby, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nauka haftowania to bardzo przyjemny, ale również czasochłonny proces. Poza cierpliwością i wytrwałością przydadzą Ci się sprzęty i narzędzia, które ułatwią haftowanie zarówno na początku, jak i na dalszych etapach nauki. Oto najlepsze akcesoria do haftu.
Kanwa jest bazą, na której powstaje właściwy wzór haftu. Jest to szczególnie polecana tkanina dla osób początkujących, ponieważ jej struktura pozwala na łatwiejsze i bardziej precyzyjne wbijanie igły z muliną. Kanwa najlepiej sprawdza się, kiedy chcesz zrobić haftowanie krzyżykowe Wzory, które pozwala stworzyć taka baza, są bardzo gęste i równomiernie pokrywają powierzchnię materiału. Dzięki temu możesz haftować wygodnie i stworzyć piękny, dokładny i jednolity wzór.
Osoby początkujące muszą przygotować się na pewne straty w materiałach, ponieważ nie każdy błąd przy haftowaniu da się naprawić. Najbardziej przystępną cenowo opcją jest kanwa na metry, którą możesz kupić w dużej ilości i docinać w zależności od swoich potrzeb. Materiał ten dostępny jest w różnych kolorach, dzięki czemu możesz dobrać taki odcień tła, jaki najlepiej będzie wyglądał przy Twoim planowanym wzorze.
Haftowanie bardzo często stosowane jest jako synonim wyszywania. Nie są to jednak do końca te same dziedziny. Do wyszywania stosuje się cienkie nici i igłę, którymi na płótno, zazwyczaj bawełnę lub len, nanosi się dany wzór. Do haftowania z kolei używa się najczęściej muliny, która występuje w wielu bardzo intensywnych kolorach, dzięki czemu można tworzyć wspaniałe, wielobarwne dzieła.
Mulina jest grubą, miękką nicią, która służy typowo do haftowania lub wykonywania zdobień i plecionek. Bawełniana mulina jest niedroga i bardzo łatwo dostępna, możesz kupić ją w każdej pasmanterii. Kordonek to rodzaj nici, którym również wykonuje się haft Sklep z akcesoriami do szycia i haftowania zazwyczaj oferuje zarówno mulinę, jak i kordonek. Ta nić jest jednak dużo sztywniejsza, mniej miękka i miła w dotyku od muliny bawełnianej lub jedwabnej, dlatego kordonek stosuje się w bardzo określonych wzorach . Poleca się go osobom bardziej zaawansowanym w hafcie.
Dobranie odpowiedniej igły do haftowania to już połowa sukcesu. Grubość muliny, którą stosuje się na przykład do haftu krzyżykowego, determinuje już nieco, jaką igłę należy wybrać. Powinna być ona dość gruba i mieć na tyle duże oczko, aby bez problemu przewlec przez nią odpowiednie nici. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, czy igła z łatwością przechodzi przez otwory w kanwie, czy nie stawia oporu lub nie „gubi się” w dużych oczkach tkaniny.
Igła powinna wygodnie leżeć w ręce, umożliwiać precyzyjną pracę i pełną kontrolę nad haftowanym wzorem. Jeśli zdecydujesz się wyszywać na lnie lub bawełnie, wybierz możliwie jak najcieńszą igłę, aby nie uszkodzić materiału i jak najdokładniej prowadzić nić po płótnie.
Poza oczywistym sprzętem do haftowania, takim jak kanwa, mulina i igły, warto też zainwestować w kilka akcesoriów, które ułatwią Ci pracę. Przede wszystkim, zwłaszcza na początku, dobrze jest mieć naparstek. Chroni on palec przed igłą i pozwala pracować dłużej, gdyż końcówka igły przepychana naparstkiem nie podrażnia i nie uszkadza skóry. Dodatkowym ułatwieniem będzie szkło powiększające, które pozwoli Ci z jeszcze większą dokładnością śledzić wzór, który haftujesz.
Zdj. główne: Nathana Rebouças/unsplash.com