Co może oznaczać sucha i zaczerwieniona skóra twarzy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co może oznaczać sucha i zaczerwieniona skóra twarzy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sucha i zaczerwieniona skóra twarzy może być wynikiem nagłej zmiany temperatur, spożywania ostrych pokarmów, ale również poważniejszych dermatoz. W niektórych sytuacjach jest to zupełnie naturalny objawy, którym nie należy się przejmować. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej i dodatkowo towarzyszą mu również inne dolegliwości, warto znaleźć ich przyczynę. Co może oznaczać sucha i zaczerwieniona skóra twarzy? Podpowiadamy.

Cera naczynkowa

Niektóre osoby mają płytko unaczynioną skórę twarzy. Mówi się wówczas, że jest ona naczynkowa. Jest często zaczerwieniona, ponieważ naczynia krwionośne umiejscowione tuż pod skórą rozszerzają się i kurczą. Czasami taki rumień ustępuje samoistnie, jednak nierzadko przekształca się w trwałe zaczerwienienie. 

Posiadaczki skóry naczynkowej powinny więc unikać sytuacji, które powodują nagłe przyspieszenie mikrokrążenia, a więc zmian temperatur, wiatru czy mrozu. Do rozszerzenia naczynek dochodzi również pod wpływem stresu, spożywania gorących napoi i potraw, a także alkoholu. 

Sucha i zaczerwieniona skóra twarzy a alergia

Jeżeli suchą i zaczerwienioną skórę twarzy zaobserwowaliśmy po kontakcie z jakimś czynnikiem, na przykład nowym kosmetykiem, wówczas być może są to pierwsze zwiastuny, która wywołuje alergia. Objawy takie jak suchość, pieczenie, podrażnienie, występujące bezpośrednio po zetknięciu się z konkretną substancją, mogą wskazywać na to, że jest dla nas czynnikiem alergizującym. 

Sucha i zaczerwieniona skóra twarzy a niewłaściwa pielęgnacja

Sucha skóra twarzy, która dodatkowo jest zaczerwieniona, czasami zwiastuje problemy związane z barierą hydrolipidową naskórka. Jeżeli jest ona naruszona, wówczas do głębszych warstw skóry bez problemu mogą dostać się różnego rodzaju drobnoustroje, czynniki drażniące i alergizujące, które wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. 

Taki stan może być wywołany przez nieodpowiednią pielęgnację twarzy. Warto więc unikać kosmetyków, które w swoim składzie zawierają silne detergenty, alkohol, substancje zapachowe i konserwanty, a także barwniki. Takie preparaty, zamiast regenerować i nawilżać skórę twarzy, nierzadko naruszają jej barierę hydrolipidową, przez co jest ona przesuszona i zaczerwieniona. 

Sucha i zaczerwieniona skóra twarzy a trądzik różowaty

Sucha i zaczerwieniona skóra twarzy może być objawem trądziku różowatego. W jego przebiegu obserwuje się czerwone plamy na policzkach, nosie i brodzie, a także innych obszarach twarzy. Na skórze mogą pojawić się również czerwone wypryski. W wielu przypadkach dermatoza ta jest mylona z trądzikiem pospolitym, przez co dochodzi do zaostrzenia jej objawów. 

Warto wiedzieć, że trądzik różowaty teoretycznie dotyka kobiety po 25 roku życia, chociaż obserwowany jest również u młodszych osób. Żeby nie doprowadzić do zaostrzenia objawów, nie wolno w jego przebiegu wykorzystywać preparatów na bazie alkoholu czy mocnych detergentów.  

Zaczerwieniona i sucha skóra twarzy a AZS

Zaczerwieniona i sucha skóra twarzy może być również objawem atopowego zapalenia skóry, a więc przewlekłej choroby autoimmunologicznej o podłożu zapalnym. Objawy te wynikają wówczas z dysfunkcji bariery ochronnej skóry, która nie jest w stanie chronić głębszych warstw przed wnikaniem do nich czynników drażniących. 

Na skórze atopowej, która nie jest leczona, z czasem pojawiają się pęcherzyki z osoczem, a także plamy. Zmiany te często pieką i swędzą. Dodatkowo są podatne na infekcje dlatego. Warto więc jak najszybciej udać się do dermatologa w celu zdiagnozowania tej dermatozy i doboru właściwej kuracji.

Grafika: www.freepik.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*