Naturalne środki czyszczące zrobione samodzielnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są bezpieczniejsze dla zdrowia i przyjazne dla środowiska. Sprawdzamy, jak je przygotować!
Obecnie półki w sklepach wręcz uginają się od przeróżnych detergentów. Niestety wiele z nich zawiera silne środki chemiczne, które nie tylko mogą szkodzić naszemu zdrowiu i uczulać, ale też nie są przyjazne środowisku. Nie ma więc co się dziwić, że nastała moda na detergenty przygotowywane samodzielnie. Podajemy najlepsze przepisy.
Płyn do kurzu o zapachu lawendy
Zrobienie domowego płynu do wycierania kurzu jest banalnie proste i trwa tylko chwilę. Jest to świetna – zdrowsza i tańsza alternatywa dla sklepowych sprayów. Do przygotowania detergentu potrzebujemy:
- 1 szklanki wody destylowanej;
- 1/4 szklanki octu;
- 15 kropli olejku lawendowego;
- 1 łyżki gliceryny.
Wszystkie składniki wlewamy do pojemnika i mieszamy. Wlewamy do butelki ze spryskiwaczem. Dzięki zawartości gliceryny przetarta powierzchnia jest lśniąca i na długo wolna od kurzu. Przed użyciem detergentu należy zawsze wstrząsnąć butelką.
Proszek do prania
Proszki do prania często uczulają. Dlatego w wielu przypadkach, taki domowy proszek jest idealnym rozwiązaniem. By go zrobić, potrzebujemy:
- pół szklanki sody kalcynowanej;
- około szklanki mydła marsylskiego (startego na tarce);
- pół szklanki boraksu – dostępny w każdej aptece;
- 5-10 kropel olejku eterycznego o wybranym zapachu.
Wszystkie składniki wsypujemy i wlewamy do słoika. Całość mocno potrząsamy, przez kilka minut, aż się dokładnie połączą. Olejek eteryczny dodajemy według uznania, jeśli chcemy, by pranie ładnie pachniało – tak samo decydujemy o ilości, wlewamy więcej, gdy lubimy silniejszą woń, lub mniej, gdy zależy nam na delikatnym zapachu. Taki proszek można trzymać w zamkniętym słoiku przez miesiąc. Na jedno pranie zużywamy około 60-70 ml. Gdy pierzemy jasne, białe rzeczy, to przed włożeniem ich do pralki warto namoczyć je w wodzie z sokiem z cytryny (na 2 litry wody dodajemy około 60 ml soku).
Środek do mycia szyb oraz luster
Trudno wyobrazić sobie domowe porządki bez umycia szyb oraz luster. Także i w tym przypadku można użyć domowego środka czyszczącego. Aby go zrobić, potrzebujemy:
- 1 szklankę wody;
- 1 szklankę octu spirytusowego;
- 7 łyżek spirytusu salicylowego.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i wlewamy do butelki ze spryskiwaczem. Następnie spryskujemy szybę czy lustro, przecieramy i gotowe. Taki środek nadaje się do użycia przez 4-5 tygodni.
Mleczko do czyszczenia
Jednym z częściej używanych detergentów jest mleczko do czyszczenia. Je także możemy zrobić samemu. Będą do tego potrzebne:
- 100 g sody oczyszczonej;
- 40-50 ml mydła marsylskiego w płynie;
- kilka kropel wybranego olejku eterycznego – np. cytrynowego;
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, by się połączyły. Takim detergentem możemy czyścić np. wannę, umywalkę, płytki itp.
Płyn do mycia podłóg
Także płyn do mycia podłóg można zrobić samemu. Potrzeba jedynie:
- szklanki octu spirytusowego;
- wiadra z ciepłą wodą;
- olejku eterycznego (jeśli chcemy, by płyn miał właściwości antybakteryjne, to warto użyć olejku herbacianego)
Ocet i olejek wlewamy do wiadra i mieszamy. Następnie myjemy podłogę tak samo, jak sklepowym środkiem czyszczącym. Płyn robimy za każdym razem, gdy chcemy umyć podłogę.
Płyn do mycia naczyń
Także płyn do mycia naczyń można z powodzeniem zrobić samodzielnie. Będą do tego potrzebne następujące składniki:
- 1,5 łyżeczki sody;
- 1,5 łyżki żelu aloesowego;
- 1 łyżka gliceryny;
- 150 ml mydła marsylskiego w płynie;
- kilka-kilkanaście kropel wybranego olejku eterycznego – np. cytrynowego;
- kilka kropel olejku z mięty pieprzowej;
- 2 szklanki wody.
Wodę gotujemy, gdy nieco przestygnie, dodajemy sodę, mydło marsylskie, aloes, olejki eteryczne i glicerynę. Całość przelewamy do butelki z dozownikiem. Taki domowy płyn do mycia naczyń można przechowywać przez miesiąc.
Przeczytaj też: Domowe sposoby kontra plamy. Podpowiadamy, jak naturalnymi metodami pozbyć się różnych zabrudzeń na ubraniach
Zdjęcie główne: JESHOOTS.COM/ unsplash.com