Farbowanie ubrań – instrukcja krok po kroku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Farbowanie ubrań – instrukcja krok po kroku

Samodzielne farbowanie tkanin w domu nie jest dla nikogo nową rzeczą, choć z pewnością zapomnianą przez młodsze pokolenia. Pokazujemy w artykule, jak zmienić charakter ubrania i nadać mu niepowtarzalny wygląd!

Farbowanie ubrania to sposób na uratowanie niemodnej koszulki lub wypłowiałej poszewki. Wiele osób odnajduje w tym swoje nowe hobby. Wykorzystując różnorodne metody, można zabarwić fragment tkaniny lub całościowo zmienić jej kolor. Warto dowiedzieć się, jak samodzielnie to zrobić krok po kroku, żeby efekty były trwałe i zadowalające. Dzięki naszej instrukcji z pewnością nie będzie to trudne! 

Jak farbować ubrania w domu? Podstawowe zasady

Przed przystąpieniem do barwienia tkanin warto znać kilka zasad, które pomogą osiągnąć jak najlepsze rezultaty i uniknąć rozczarowania. Po pierwsze, im bardziej naturalny materiał, tym łatwiej będzie go pofarbować. Najlepsze efekty widać na bawełnie, lnie i jedwabiu. Dość dobrze farbuje się tkaniny mieszane (maksymalnie do 50% włókien syntetycznych). Im większy udział sztucznych domieszek, tym efekt końcowy może być mniej wyrazisty lub nawet całkowicie rozmyty. Pierwsze próby warto rozpocząć od materiału, którego nam nie jest szkoda. W razie błędów lub mało satysfakcjonujących efektów nic się nie stanie. 

Jak przygotować się do farbowania tkanin?

Do farbowania doskonale nadają się pożółkłe pościele, wyblakłe od suszenia na słońcu obrusy oraz ubrania, które wyszły z mody i chcemy nadać im nowego charakteru. Najpierw powinniśmy wyprać materiał i w miarę możliwości usunąć wszystkie plamy z pomocą odplamiacza. Dzięki temu, że materiał będzie jednolity, efekty będą bardziej zadowalające. Ważną zasadą jest to, że zawsze farbujemy na ciemniejszy kolor niż oryginał – w domowych warunkach to w zasadzie niemożliwe, żeby zabarwić niebieską koszulkę na żółto. Barwniki do tkanin można zamówić przez internet lub kupić stacjonarnie w pasmanteriach. 

Jak samodzielnie przefarbować ubranie? Instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem farbowania warto zmienić ubranie na robocze, ponieważ możemy się pobrudzić. Warto włożyć też gumowe rękawiczki, żeby nie podrażnić rąk preparatami. Zaczynamy!

  1. Do miski lub dużego garnka wlej wrzącą wodę, a następnie włóż materiał. Rozmiar garnka lub miski należy dobrać do wielkości ubrania czy innej rzeczy, którą chcemy zafarbować – cała powinna zanurzyć się w wodzie. Zostaw tkaninę na 15 minut. 
  2. Do drugiego garnka lub miski wlej ponownie wrzącą wodę i rozpuść w niej barwnik – nie zapominaj o włożeniu gumowych rękawiczek! Przełóż materiał. Powinniśmy móc swobodnie mieszać tkaniną, żeby barwnik równomiernie dotarł we wszystkie miejsca w trakcie farbowania. Odczekaj około 30 minut, upewniając się, że żadna część nie wystaje poza poziom wody. W przeciwnym razie mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia i plamy.
  3. Zazwyczaj jedno opakowanie barwnika do tkanin wystarczy na około 0,5 kg materiału (czyli 2-3 średniej jakości koszulki bawełniane). W zależności od głębi i intensywności koloru, jaki chcemy uzyskać, należy dodać odpowiednią ilość proszku. Warto pamiętać, że więcej barwnika będzie potrzebne do tkanin z domieszkami syntetycznymi. 
  4. Po upływie 30 minut dodaj 4 łyżki octu, dokładnie zamieszaj wszystko i odczekaj 30 minut. 
  5. Wyjmij ubranie z miski, opłucz pod bieżącą zimną wodą.
  6. Wysusz materiał i gotowe!

Całość (nie licząc suszenia) trwa około 1,5 – 2 godzin. 

Tie dye, czyli jak nadać ubraniom nowe oblicze 

Tie dye to niezwykle popularny w latach 90. sposób ręcznego farbowania ubrań. Barwne wzory kojarzą się z subkulturą hippisów i do tej pory mają wierne grono zwolenników. Wystarczy do tego kilka gumek recepturek, którymi trzeba związać koszulkę lub sukienkę. Dzięki temu farba w różnym stopniu dociera do konkretnych miejsc, tworząc nieregularne kształty. Dla zwiększenia efektu można pokusić się o użycie kilku kolorów barwników. Trend na nowo pojawił się kilka sezonów temu i wszystko zapowiada, że zostanie z nami jeszcze przez wiele lat. 

Przeczytaj też: 6 trendów modowych na sezon wiosna–lato 2021

Zdjęcie główne: kvladimirv/ adobestock.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*