Mięta to roślina, która naturalnie kwitnie latem, natomiast w sklepach możemy zakupić jej sadzonki przez cały rok. W upalne dni dodajemy ją do napojów, doskonale chłodzi i orzeźwia. Pijemy ją również jako herbatkę, stosujemy jako przyprawę i dodatek do deserów czy dań. Świetnie sprawdza się w medycynie naturalnej jako środek na przeziębienie, trawienie czy problemy żołądkowe. Na rynku spotkamy także olejki miętowe, które można wykorzystać do masażu mięśni lub okolic czoła w walce z migreną. Miętę możemy również wykorzystać przy tworzeniu domowych kosmetyków.
Liście mięty zawierają składniki spowalniające proces starzenia flawonoidy, kwasy fenolowe, wapń, fosfor, żelazo, magnez oraz witaminę A, która pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, pielęgnując ją i nawilżając. Mięta pomaga odświeżyć naszą cerę, rozświetla ją i reguluje pracę gruczołów łojowych. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej i z niedoskonałościami. Poniżej prezentujemy kilka przepisów na domowe kosmetyki z wykorzystaniem mięty.
Maseczka miętowa
Składniki:
- około 20 liści mięty
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- łyżka soku z cytryny lub limonki
Wszystkie składniki utrzyj przy pomocy blendera. Gotową mieszankę nałóż równomiernie na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy. Trzymaj około 15-20 minut, a potem zmyj letnią wodą.
Miętowe kule do kąpieli
Składniki:
- około 20 liści mięty
- 6 łyżej oliwy z oliwek
- 100 g kwasku cytrynowego
- 1 szklanka sody oczyszczonej
Liście mięty utrzyj z oliwą przy pomocy blendera. W misce zmieszaj suche skladniki, a następnie dodaj do nich miętową pastę. Ugnieć całość i urofnuj kulę. Jeżeli masa jest za sucha dodaj do niej odrobinę wody. Przełóż masę do wybranej foremki – może mieć ona kształt klasycznej kuli lub bardziej szalony ksztalt. Po około 2-3 godzinach wyjmij masę z foremki i pozostaw w chłodnym, suchym miejscu na minimun 12 godzin do całkowitego zastygnięcia. Użyj od razu lub zapakuj w folię spożywczą i przechowuj maksymalnie do 3 dni.
Miętowa płukanka do włosów
Garść świeżych liści mięty zalej wrzątkiem do pokrycia ich powierzchni i pozostaw do wystudzenia. Umyj włosy szamponem i dokładnie spłukaj. Następnie polej je przygotowanym naparem (bez liści) i wmasuj w skórę głowy. Po 5-10 minutach przepłukaj włosy letnią wodą. Uwaga: nie zaleca się płukanki Paniom o jasnych włosach, może ona postawić lekko zielone refleksy.
Miętowy peeling cukrowy
Składniki:
- 2 garście liści mięty
- 2-3 łyżki oleju kokosowego
- 1,5 szklanki brązowego cukru
Liście mięty i olej kokosowy utrzyj przy pomocy blendera. Następnie dodaj do uzyskanej pasty cukier i wymieszaj przy pomocy szpatułki. Peeling jest gotowy do użycia. Możesz również przełożyć go do słoiczka i trzymać w lodówce maksymlnie 7 dni.
Miętowy tonik do twarzy
Składniki:
- garść mięty
- wrzątek
- 1 łyżeczka miodu płynnego
- 15 ml octu jabłkowego lub ryżowego
Zalej miętę wrzątkiem do przykrycia liści i pozostaw do wystygnięcia. Przelej napar do szklanki (bez liści), dodaj ocet i miód. Jeżeli masz w domu miód o stałej konsystencji, rozpuść go na płytce i przestudź, a następnie dodaj do mieszanki. Całość przelej do buleteczki. Powstanie około 100 ml toniku. Taką ilość wykorzystaj do 7 dni. Najlepiej przechowuj tonik w lodówce.
Przeczytaj też: Maliny dla urody. Podpowiadamy, jak samemu na ich bazie stworzyć świetnie działające kosmetyki
Zdjęcie główne: Eleanor Chen/ unsplash.com